Rozpoczynają się pierwsze komunie. Uroczystości odbędą się z zachowaniem reżimu i w maseczkach

Artykuł
Komunie święte już po raz drugi odbędą się w reżimie sanitarnym

Z powodu pandemii kornawirusa w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, pierwsze komunie odbędą się w kościołach w małych grupach. Jest też możliwość indywidualnego przyjęcia sakramentu. Jednak wszystko musi odbyć się w porozumieniu z proboszczem parafii. W opolskiej diecezji uroczystości pierwszokomunijne rozpoczną się już w najbliższą sobotę – poinformowało w poniedziałek Radio Opole.

- Trudno tutaj wydawać odgórne decyzje ze strony księdza biskupa. Każda parafia ma inny limit osób, dlatego to proboszczowie muszą zadecydować, jak to zorganizują — mówi ks. Joachim Kobienia, rzecznik prasowy opolskiej kurii diecezjalnej.

Limity zależne od poszczególnych parafii

- Trzeba też zastosować wszystkie rygory sanitarne. My nie wiemy jeszcze dokładnie, jak będą wyglądać te obostrzenia na początku maja. Jeżeli pozostaną bez zmian, to będzie trzeba zastosować się do wytycznych, czyli jedna osoba na 20 metrów kwadratowych, maseczki, dystansowanie dzieci i dezynfekcja. Tym samym będzie trzeba odprawić więcej mszy świętych w parafiach, ze względu na obowiązujące limity.

Przykładowo, w Katedrze Opolskiej uroczystości podzielone zostały na dwa dni. Dzieci sakrament przyjmą w czterech grupach. Pierwsza już w sobotę (8 maja), pozostałe trzy w niedzielę (9 maja). Grupy będą liczyć po 15 osób, co oznacza, że w świątyni zmieszczą się zarówno dzieci, jak i rodzice. Przypomnijmy, w katedrze podczas mszy może być maksymalnie 90 osób.

Źródło: radio.opole.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy