Rocznica zakończenia II wojny światowej. Merkel: Pamięć o ofiarach nazizmu to nasz obowiązek

Artykuł
Angela Merekl
PAP/EPA/FILIP SINGER / POOL

- Niemcy mają obowiązek podtrzymywania pamięci o milionach ofiar narodowego socjalizmu — podkreśliła kanclerz Niemiec Angela Merkel w 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie.

- 8 maja był dniem wyzwolenia. Oznaczał koniec nazistowskiej dyktatury i załamania cywilizacji, którym było Shoah. Naszą niewygasającą odpowiedzialnością pozostaje podtrzymywanie pamięci o milionach ludzi, którzy stracili życie w czasach dyktatury narodowego socjalizmu — brzmi okolicznościowe oświadczenie Merkel, opublikowane na Twitterze.

Pamięć o holokauście wzmacnia demokrację

- Rozprawienie się z narodowym socjalizmem, pamięć o krzywdach i winie nie osłabia naszej demokracji, przeciwnie zwiększa jej siłę i odporność — mówił z kolei w piątek prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Również on podkreślił konieczność zachowania przez Niemców pamięci o nazistowskich zbrodniach.

W świętowanym 8 maja na Zachodzie dniu zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami „wszystkim, którzy ryzykowali życie i poświęcali się miliony razy, by uwolnić świat od faszyzmu” — dziękował również na Twitterze minister spraw zagranicznych RFN Heiko Maas. Dodał, że niestety nawet i dziś faszyzm nie jest całkowicie wykorzeniony i „każdego dnia musimy wspólnie walczyć o demokrację i wolność”.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy