Rada Europejska debatuje. Tematem bezpieczeństwo i obrona wspólnoty

Artykuł
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

W piątek rano wznowiono obrady na wideoszczycie UE. Drugi dzień posiedzenia Rady Europejskiej poświęcony jest kwestiom bezpieczeństwa i obrony. Szefowie unijnych państw i rządów zastanowią się jak poprawić wspólne zdolności reagowania.

- NATO odgrywało i odgrywa kluczową rolę w łączeniu Ameryki Północnej i Europy. Podzielamy te same wartości demokratyczne, mamy wspólne interesy strategiczne i jesteśmy przekonani, że nowa administracja Joe Bidena jest unikalną okazją na odnowienie sojuszu transatlantyckiego miedzy Europą a USA - przekonywał szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Stoltenberg dołączył do unijnych przywódców na początku wideoszczytu w celu wymiany poglądów na temat współpracy UE-NATO.

Następnie ma rozpocząć się dyskusja o tym, jak poprawić wspólną zdolność reagowania na wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa. Przewodniczący Michel chce, by przywódcy UE poświęcili czas na dyskusję o cyberatakach i zagrożeniach hybrydowych, które stanowią bardzo realne wyzwania dla bezpieczeństwa. Omówione mają być też stosunki z krajami południowego sąsiedztwa.

Z projektu konkluzji na ten dzień obrad, wynika, że unijni przywódcy podkreślą znaczenie dalszego pogłębiania współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony między państwami członkowskimi, zwiększania inwestycji obronnych oraz przyspieszenia rozwoju zdolności cywilnych i wojskowych, oraz gotowości operacyjnej w UE.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy