Przedłużony locdown i restrykcje. Tarcza obronna Irlandii Północnej przed COVID-19

Artykuł
Canva

Żadna inna część Zjednoczonego Królestwa nie przedłużyła dotąd lockdownu tak daleko wprzód, choć w pozostałych nie określono na razie, do kiedy potrwają restrykcje.

Zgodnie z zapowiedzianą sekwencją, od 8 marca do zajęć stacjonarnych wrócą dzieci z przedszkoli oraz uczniowie z klas 1-3 szkół podstawowych, ale przed Wielkanocą na tydzień znowu przejdą na tryb zdalny, aby zminimalizować ryzyko związane z przewidzianym wtedy powrotem do szkół uczniów z trzech ostatnich klas szkół średnich. Wszyscy uczniowie zaczną chodzić do szkół dopiero po przerwie wielkanocnej.

Ponadto od 8 marca nastąpi złagodzenie zasad dotyczących spotkań na świeżym powietrzu, które będą dopuszczone także w przypadku grup większych niż 10 osób, o ile będą one członkami nie więcej niż dwóch gospodarstw domowych. Również od 8 marca sklepy sprzedające artykuły dla niemowląt, odzież, obuwie i artykuły elektryczne będą mogły wznowić sprzedaż w systemie kliknij i odbierz".

Pozostałe restrykcje wprowadzone w ramach trwającego od 26 grudnia lockdownu pozostają w mocy do 1 kwietnia, choć 18 marca zostaną poddane przeglądowi. Początkowo lockdown został wprowadzony na sześć tygodni, ale jeszcze przed upływem tego terminu zdecydowano się na jego przedłużenie do 5 marca.

Od dwóch tygodni dobowe bilanse wykrywanych zakażeń w Irlandii Północnej wahają się w granicach 250-400, co jest znaczącym spadkiem w porównaniu z przełomem grudnia i stycznia, gdy dochodziły one do 2000. Bilanse zgonów w ostatnich dniach, utrzymują się na poziomie jednocyfrowym. W Irlandii Północnej od początku epidemii wykryto 110 127 zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 2021 zgonów z powodu Covid-19.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy