Prezydent Duda w Święto Flagi: Wobec biało-czerwonych barw wszyscy jesteśmy równi. Jesteśmy im winni szacunek

Artykuł
Telewizja Republika

– To jest element dla nas wszystkich wspólny. Kiedy idzie manifestacja wspierająca obecnie rządzących, to niesie ze sobą biało-czerwone flagi. Kiedy idzie manifestacja wspierająca opozycję, to niesie ze sobą biało-czerwone flagi. Kiedy idą na mecz kibice, to niosą ze sobą flagi, malują twarze. Wszyscy są razem. Nikt nikomu nie śmie odmówić biało-czerwonych barw, bo wobec tych barw wszyscy jesteśmy równi i jesteśmy im winni szacunek, szacunek dla godła – powiedział prezydent Andrzej Duda z okazji Święta Flagi.

Prezydent wyraził radość, że może gościć w Belwederze pod biało-czerwoną flagą rodaków przybywających z najdalszych zakątków świata m.in. RPA, Australii, czy USA. Jak dodał, flaga należy do wszystkich: zarówno tych, którzy mieszkają w Polsce, jak i poza granicami kraju.

"Polska pozostaje w sercach"

Andrzej Duda podkreślił, że wręczając odznaczenia państwowa podziękował w imieniu RP za działalność osób wyróżnionych dla Polaków. – Gdzie dbacie, żeby polska młodzież mogła się uczyć języka, mogła budować swoja tożsamość w dziedzinie kultury, nauki. Przysparzając w ten sposób chwały Polsce i budując tożsamość, pamięć i wszystko to, co ważne i powoduje, że Polska pozostaje w sercach – powiedział.

Prezydent nawiązał również do podpisania pierwszej inicjatywy ustawodawczej z zakresu oświaty polonijnej. Według niego, to symboliczna inicjatywa, która prowadzi do uzyskania przez polskie dzieci uczące się w różnych międzynarodowych szkołach polskich legitymacji szkolnych. – To ważne dlatego, że będą się tu czuli polskimi uczniami, takimi samymi, jak ich koledzy i koleżanki, którzy uczą się w Polsce. Ma to prowadzić do pogłębienia wspólnoty, do tego symbolicznego powiedzenia „tak, wy też jesteście polskimi uczniami”. Oczywiście zniżka na bilet, to też sprawa niebagatelna – ocenił.

"My się pod nimi skupiamy, grupujemy tak, jak grupowało się rycerstwo polskie"

Andrzej Duda zaznaczył, że wszyscy jesteśmy dumni z biało-czerwonych barw, ale mamy ku temu wiele powodów. Prezydent przypomniał, że należą one do najstarszych w sensie oficjalnego ustanowienia. – To prawie 200 lat, to jeden z najstarszych aktów na świecie, który wziął się także z wielkiej tradycji. Z tradycji barw Królestwa Polskiego, ale także z tradycji rycerskich. Pewnie wszyscy pamiętamy, że na wielkiej chorągwi krakowskiej skupiającej najznamienitszych polskich rycerzy był biały orzeł w koronie na czerwonym, herbowym tle. To właśnie z tego wzięły się nasze biało-czerwone barwy. My się pod nimi skupiamy, grupujemy tak, jak grupowało się rycerstwo polskie – powiedział.

Prezydent podkreślił także, że biało-czerwone barwy są elementem wspólnym wszystkich Polaków i nikt nie śmie ich odmówić. – Wobec tych barw wszyscy jesteśmy równi i jesteśmy im winni szacunek, szacunek dla godła – zakończył.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

"Niemy świadek walk o niepodległość". Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja – Dzień Polonii i Polaków za Granicą

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy