"Niemy świadek walk o niepodległość". Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Artykuł
Telewizja Republika/Anna Piotrowska

Dziś obchodzony jest Dzień Flagi RP. Święto ustanowione zostało nowelą ustawy z 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP. Jest obchodzone między świętami: 1 maja - Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji. Ma na celu propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

W uroczystościach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą weźmie udział prezydent Andrzej Duda. O godzinie 11:15 na Placu Zamkowym w Warszawie nastąpi uroczyste podniesienie Flagi Państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Obecna będzie również premier Beata Szydło. Pół godziny później Andrzej Duda podpisze w Belwederze pierwszą inicjatywę legislacyjną prezydenta z zakresu oświaty polonijnej. O godzinie 12 na dziedzińcu Belwederu odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Planowane jest na niej wystąpienie prezydenta.

W specjalnych uroczystościach weźmie udział również szef MON Antoni Macierewicz. O godzinie 16 na dziedzińcu przed siedzibą MON nastąpi podniesienie flagi państwowej RP na maszt, odczytanie i wręczenie rozkazów personalnych wyznaczających na nowe stanowiska służbowe oraz odegranie utworu okolicznościowego i defilada orkiestry wojskowej oraz Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. CZYTAJ WIĘCEJ

W ramach obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej TVP zrealizowała specjalny spot przedstawiający początek i rozwój narodowych barw w historii Polski. W spocie ujęto historię biało-czerwonej flagi w kontekście historii narodu, walk, wojen, powstań i buntów społecznych. Spot ma cel edukacyjny – zachęca Polaków do identyfikowania się z polską flagą podczas ważnych dla naszego kraju wydarzeń. Podkreśla też, że dzięki krwi naszych przodków przetrwaliśmy do dziś jako naród i jako niepodległe państwo. Przy jego realizacji współpracowały grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. CZYTAJ WIĘCEJ

 

Źródło: prezydent.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy