Prezydent Duda o Konstytucji 3 Maja: Ważny i nowoczesny akt

Artykuł
Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 r.
Fot. PAP/Piotr Nowak

- Konstytucja 3 Maja była niezwykle ważnym, a przede wszystkim nowoczesnym aktem ustrojowym, pokazującym, że polska myśl polityczna była wówczas na najwyższym poziomie; Polska była w absolutnej awangardzie w początkach kształtującej się demokracji - mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że barwy i symbolika polskiej flagi narodowej mają ogromną moc".
- Po raz pierwszy te biało-czerwone barwy, w 1792 roku, rok po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, choć jeszcze nieformalnie, zostały uznane za barwy polskie - przypomniał.

Andrzej Duda zaznaczył też, że święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest świętem narodowej dumy Polaków.

- To był niezwykle podniosły, ważny, a przede wszystkim nowoczesny akt ustrojowy, pokazujący, że polska myśl polityczna była wówczas na najwyższym poziomie. Polska była w absolutnej awangardzie w początkach kształtującej się demokracji - zaznaczył.

Podkreślił, że Konstytucja 3 Maja była dokumentem silnie reformatorskim, który miał przywrócić Polsce siłę, ale też uznawał najważniejsze wolności.

- Z jednej strony przyjmowaliśmy i chcieliśmy tej nowoczesności, która płynęła z Europy, ale z drugiej strony mówiliśmy twardo, że Polska jest oparta na wierze katolickiej, na korzeniach chrześcijańskich, aczkolwiek szanujemy też inne religie, bo to też było bardzo ważne - powiedział prezydent.

Konstytucja 3 maja

3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 r.; dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy