Andrzej Duda o III Powstaniu Śląskim: Odzyskane ziemie były skarbem

Artykuł
Fot. portal TV Republika

Mszą świętą w bazylice na Górze Świętej Anny rozpoczęły się obchody setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. Obecny na uroczystości prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod sąsiadującym z sanktuarium pomnikiem św. Jana Pawła II.

 

- Jako Prezydent RP przybyłem tutaj przede wszystkim po to, by złożyć hołd moim rodakom, wszystkim tym, którzy o Polskę i za Polskę walczyli - mówił Andrzej Duda.

- Składam głęboki hołd chłopcom ze śląskich miasteczek, ze śląskich rodzin, co szli do Polski i dla Polski, co o niej marzyli, co jej pragnęli i co dla niej ten Górny Śląsk odzyskali, często płacąc za to krwią, a nawet życiem - dodał.

Uroczystości obchodów setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego rozpoczęła msza święta w bazylice na Górze św. Anny. Andrzej Duda złożył kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II, upamiętniającym jego wizytę w tym miejscu podczas pielgrzymki do Polski w 1983 r., gdy na błonia pod sanktuarium przybyło około miliona wiernych.

W związku z pandemią centralne obchody rocznicowe odbywają się w niewielkim gronie osób. Po mszy świętej uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik Czynu Powstańczego, gdzie zaplanowano wystąpienie Prezydenta RP i przekazanie pierwszej ze stu tablic okolicznościowych związanych z historią powstań śląskich.

III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Największą i najbardziej krwawą bitwą powstania były walki w okolicy Góry św. Anny. Pod naciskiem żołnierzy niemieckich, m.in. z bawarskiego Freikorpsu, Górę św. Anny zajęli Niemcy. Jednak ostateczny wynik powstania historycy uznają za sukces Polski, bo przyłączono do niej przemysłową część Górnego Śląska z większością kopalni i zakładów przemysłowych.

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy