Postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe. Obajtek o wyroku w sprawie przejęcia Polska Press

Artykuł
Daniel Obajtek
flickr.com

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek kwestionuje decyzję Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który 8 kwietnia postanowił o wstrzymaniu przejęcia przez PKN Orlen spółek należących do Polska Press. Wnioskował o to Rzecznik Praw Obywatelskich - poinformowało we wtorek polskieradio24.pl.

Obajtek powiedział, że nie można wstrzymać czegoś, co zostało wykonane z mocy prawa. Zauważył, że wcześniej uzyskano wszystkie wymagane zgody, w tym Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes PKN Orlen zaznaczył, że jeżeli Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjąłby decyzję w trakcie przejęcia, to kupująca spółka nie mogłaby przejąć udziałów.

- W momencie, kiedy już nastąpiło przejęcie udziałów, to mamy prawo, jako właściciel, wykonywać swoje w tym zakresie prawa — dodał Obajtek.

Bez zarządu spółka mogłaby stracić płynność

Prezes PKN Orlen zapowiedział, że spółka będzie zarządzała grupą Polska Press. „Nie możemy w żaden sposób tego wykonać, bo stracilibyśmy możliwość sterowania tą spółką” - powiedział Daniel Obajtek. Jak tłumaczył, zakupiona spółka mogłaby za rok lub dwa stracić płynność i zmierzać w kierunku upadłości.

Daniel Obajtek napisał też na Twitterze, że „nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1.03.2021 r., czyli przed wydaniem przez sąd postanowienia”.

Postanowienie jest bezprzedmiotowe

- W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania ani skuteczność nabycia tego podmiotu — podnosi prezes PKN Orlen. Zauważa przy tym, że „postanowienie sądu nie ogranicza również PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press”. Zaznaczył, że o wydanie takiego zakazu do sądu wnioskował Rzecznik Praw Obywatelskich, ale „sąd w sentencji wydanego postanowienia nie nałożył na PKN Orlen takiego obowiązku”.

Tomasz Chróstny powiedział, że ze zdumieniem przyjął zastosowanie środka tymczasowego „tak mocno ingerującego w prawa przedsiębiorców”. Prezes UOKiK poinformował, że 7 kwietnia przekazał stanowisko i akta sprawy do sądu w związku z odwołaniem złożonym przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Zauważył przy tym, że chronologia zdarzeń wskazuje, że sąd wydał postanowienie bez zapoznania się ze stanowiskiem UOKiK oraz z aktami sprawy.

UOKiK analizuje dalsze kroki prawne, w tym możliwość odwołania się od postanowienia sądu.

5 lutego 2021 roku prezes UOKiK zgodził się na przejęcie przez PKN Orlen grupy Polska Press, zrzeszającej największe dzienniki regionalne w Polsce. Transakcji Orlen dokonał w grudniu ubiegłego roku.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy