Ponad 403 tys. zakażeń koronawirusem w Indiach. Ponad 4 tys. zgonów

Artykuł
W Indiachbrakuje leków, tlenu medycznego i miejsc w szpitalach
Fot. PAP/EPA/IDREES MOHAMMED

W ciągu ostatniej doby w Indiach zdiagnozowano 403 738 zakażeń koronawirusem, znów zmarło ponad 4 tys. osób – podały indyjskie władze. Po raz pierwszy od początku pandemii liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 4 tys.

Liczba wszystkich osób zakażonych sięgnęła 22,3 mln. W ciągu ostatnich 24 godzin 4092 osób zmarło na Covid-19; dwunasty dzień z rzędu liczba zmarłych przekracza 3 tys. Wiele indyjskich stanów wprowadziło już lockdown lub surowe restrykcje epidemiczne; w niedzielę w Delhi i północnym stanie Uttar Pradeś przedłużono obowiązujący lockdown i godzinę policyjną do 17 maja.

Jednak Indyjskie Stowarzyszenie Medyczne wezwało rząd do wprowadzenia „całkowitego, dobrze zaplanowanego i zapowiedzianego z uprzedzeniem” lockdownu w całym kraju, zamiast „sporadycznych nocnych godzin policyjnych”.

Premier Indii Narendra Modi jest krytykowany za zezwolenie na masowy udział w świętach religijnych oraz organizowanie tłumnych wieców wyborczych, mimo iż liczba zakażeń koronawirusem rośnie systematycznie od dwóch miesięcy.

Eksperci podkreślają, że dane dotyczące liczby zakażeń w Indiach są zdecydowanie zaniżone, a tymczasem rozwój pandemii w tym kraju przekłada się już na wzrost liczby zakażeń w sąsiednim Bangladeszu, gdzie wkrótce zabraknie szczepionek.

Mimo iż Indie są największym na świecie producentem szczepionek na Covid-19, kraj nie nadąża teraz ani z ich dystrybucją ani z produkcją, by móc zahamować rozwój epidemii, która szczególnie szybko rozprzestrzenia się na południu.

System opieki medycznej jest na skraju wydolności, brakuje miejsc w szpitalach, leków i tlenu medycznego.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy