Ponad 100 mln dawek szczepionek przeciw Covid-19 podano dotychczas w USA

Artykuł
W piątek w USA padł rekord dziennej liczby szczepień – podano 2,9 mln dawek
Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

CDC wskazało, że ponad 65,9 mln osób otrzymało co najmniej jeden zastrzyk w ramach dwudawkowego szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Wśród osób powyżej 65. roku życia ponad 32 proc. zostało w pełni zaszczepionych, a 61 proc. otrzymało co najmniej jedną dawkę. Ma to duże znaczenie, ponieważ 80 proc. zgonów z powodu Covid-19 w USA dotyczy właśnie tej grupy wiekowej.

W piątek w USA padł rekord dziennej liczby szczepień – wykorzystano 2,9 mln dawek. Według danych CDC w ciągu ostatnich siedmiu dni podawano średnio ponad 2 mln dawek dziennie.

Biały Dom początkowo dążył do podawania dziennie 1 mln dawek w całym kraju, co było jednak krytykowane przez ekspertów ds. zdrowia jako zbyt mała liczba.

Trzy preparaty przeciwko Covid-19 uzyskały dotychczas zezwolenie amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) na dopuszczenie do użytku – w grudniu otrzymały je dwudawkowe szczepionki firm Moderna i Pfizer, zaś w lutym jednodawkowa szczepionka koncernu Johnson & Johnson.

W środę Joe Biden ogłosił, że jego administracja zamierza zapewnić dodatkowe 100 mln dawek szczepionki Johnson & Johnson. Firma ma dostarczyć zamówienie do końca czerwca. Jeff Zients, odpowiedzialny w Białym Domu za koordynację działań w walce z koronawirusem, powiedział, że Johnson & Johnson będzie w stanie to zrobić to końca maja. Jak dodał, Moderna i Pfizer mają również do końca maja dostarczyć łącznie 200 mln dawek szczepionek.

Pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 podano w USA za prezydentury Donalda Trumpa. 14 października 2020 r. otrzymała ją pielęgniarka z Nowego Jorku.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy