Polski premier w Wilnie. Morawiecki spotka się z szefową litewskiego rządu

Artykuł
W trakcie wizyty Morawiecki pomodli się w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej
Fot. PAP/Leszek Szymański

Polski premier Mateusz Morawiecki spotka się z premier Litwy Ingridą Simonyte. Tematem rozmów będą bieżące kwestie z agendy Unii Europejskiej, tematy dwustronne, a także zagadnienia z zakresu polityki regionalnej.

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreśla, że w ostatnich latach stosunki polsko-litewskie nabrały tempa, a współpraca z Litwą na polu energetycznym, handlowym, gospodarczym, biznesowym oraz kulturalnym jest coraz bardziej ścisła.

- Litwa jest strategicznym partnerem Polski nie tylko ze względu na więzy historyczne, czy położenie geograficzne, ale przede wszystkim z powodu podobnego stanowiska na temat obronności, stosunku do sytuacji na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Mamy wspólne cele w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i rozbudowy infrastruktury w regionie. Łączy nas bliskie współdziałanie w sprawach z zakresu agendy Unii Europejskiej takich jak: budżet europejski, transport, logistyka czy swoboda świadczenia usług - wskazał Müller.

Jak dodał, dobre relacje łączące oba państwa pozwalają na jeszcze silniejsze wsparcie polskiej społeczności na Litwie.

W tym kontekście podał, że Stowarzyszenie ,,Wspólnota Polska" wraz z Fundacją Pomocy i Dobroczynności ,,Dom Kultury Polskiej w Wilnie" planują rozbudowę Domu Polskiego w Wilnie.

 - Podczas wizyty premier Morawiecki weźmie udział, wraz z premier Litwy, w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę tego obiektu - poinformował.

Rozbudowa Domu Kultury Polskiej w Wilnie

Rzecznik rządu przypomniał, że we wrześniu ub.r. w obecności premiera Morawieckiego w litewskiej stolicy podpisany został list intencyjny w sprawie rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie i powstania w nim zaplecza dla działalności telewizyjnej TVP Wilno.

- List został podpisany przez przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Telewizji Polskiej, Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz Fundacji Pomocy i Dobroczynności Dom Kultury Polskiej w Wilnie. Ukończenie rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie planowane jest w 2022 r. Studio telewizyjne ma rozpocząć swoją działalność w 2023 r. - powiedział Müller.

Przypomniał, że Dom Kultury Polskiej w Wilnie powstał w 2001 r. i jest najważniejszą instytucją kulturalno-społeczną służącą Polakom na Wileńszczyźnie. Działalność placówki skupia się m.in. na edukacji kulturalnej, promowaniu polskiej literatury i sztuki oraz wspieraniu lokalnego ruchu artystycznego i innej działalności kulturalnej.

W trakcie wizyty szef polskiego rządu weźmie także udział w modlitwie w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, a następnie złoży kwiaty na Cmentarzu na Rossie.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy