„Polska na dzień dobry”. Mróz: Senat nie ma problemu, problem ma Platforma Obywatelska

senat.gov.pl

Gośćmi Łukasza Jankowskiego byli Krzysztof Mróz z PiS, Wojciech Konieczny z Nowej Lewicy oraz Jerzy Wcisła z KO.

Politycy rozmawiali o pracach Senatu nad ustawą ratyfikacyjną Funduszu Odbudowy. Jerzy Wcisła przekonywał, że izba wyższa potrzebuje na to więcej czasu. Jesteśmy przekonani, że w ustawie możemy zawrzeć takie punkty, by pieniądze były zabezpieczone przed wydawaniem ich na kampanię PiS, a także były monitorowane – powiedział. – Mamy opinie, które mówią, że można do pewnego stopnia modyfikować ustawę i będziemy chcieli to zrobić – dodał. Przypomniał, że do tej pory samorządy wydawały średnio 50 proc tych środków i PO chce, aby tym razem było podobnie.

Według Wojciecha Koniecznego „opinie są różne i potrzebny jest czas, by nie zmieniać meritum ustawy, a wprowadzić pewne poprawki”. – Jestem za tym, żeby ustawą zająć jak najszybciej jak się da i nadmiernie tego nie przedłużać – stwierdził. Zauważył jednak, że na dzisiejszym posiedzeniu Senat ma się zająć zatwierdzeniem rzecznika praw obywatelskich. – Uważam, ze ta chwila czasu jest potrzebna – mówił.

Krzysztof Mróz zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość złoży wniosek o rozszerzenie porządku obrad głosowanie nad Funduszem Odbudowy. – Wiele razy uchwalaliśmy ustawy ratyfikujące i nigdy nie było do nich wprowadzanych poprawek. Ustawa ma dwa artykuły i cztery linijki. Tu nie ma miejsca na jakiekolwiek poprawki. Wiele razy uchwalaliśmy ustawy ratyfikujące, do tej pory przechodziły w 15 minut. Będzie ustawa wdrożeniowa i wtedy będziemy dyskutowali, jak te środki będą wydatkowane – mówił Mróz.

Wcisła wyraził obawę, że Fundusz Odbudowy nie posłuży Polsce tak jak powinien. – Nie walczymy o pieniądze dla siebie. Walczymy o władzę nad pieniędzmi do samorządów, biznesu. O to rząd nie zadbał – stwierdził.

– Nie będziemy korygowali KPO, bo został już wysłany do Brukseli. Termin był do 30 kwietnia – zauważył Mróz. Jeżeli będą jakieś korekty, to pod kierunkiem Komisji Europejskiej. Jako Polska nie mamy już ruchu. Kolega z PO mówi o problemie Senatu. Problem ma Platforma, która się sypie. PO potrzebuje czasu nie na zastanawianiem się nad ustawą, ale na zdyscyplinowanie swoich senatorów, by wyjść z twarzą po głosowaniach w Sejmie – stwierdził polityk PiS.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy