Pierwsza podróż Bidena ma „ożywić stosunki transatlantyckie”. Biały Dom ujawnia plany prezydenta

Artykuł
Prezydent Joe Biden
PAP/EPA/ERIN SCOTT / POOL

W pierwszą zagraniczną podróż prezydent USA Joe Bidena uda się w czerwcu, do Wielkiej Brytanii i Belgii — poinformował w piątek Biały Dom. W brytyjskiej Kornwalii amerykański przywódca weźmie udział w spotkaniu grupy G7, a w Brukseli — w szczycie NATO i szczycie UE-USA.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki wyjaśniła, że odwiedzenie Europy przez Bidena ma m.in. na celu „podkreślenie jego zaangażowania w odnowienie naszych sojuszy” i „ożywienie stosunków transatlantyckich”.

W dniach 11-13 czerwca Biden weźmie udział w szczycie G7 w Kornwalii. Biały Dom informuje, że wśród tematów rozmów będą multilateralizm, zdrowie publiczne, gospodarka, zmiany klimatyczne oraz wartości demokratyczne.

W planach pobytu przywódcy USA w Wielkiej Brytanii jest także spotkanie z premierem Borisem Johnsonem.

Biden weźmie udział w szczycie NATO

Z Wysp Brytyjskich Biden uda się do Brukseli, gdzie 14 czerwca będzie uczestniczył w szczycie NATO. W belgijskiej stolicy odbędą się również spotkania z przywódcami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W Belgii przewidziano także szczyt USA-UE z udziałem amerykańskiego prezydenta. Na nim omówione będą m.in. kwestie „globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego”, „stymulowania globalnego ożywienia gospodarczego”, „przeciwdziałania zmianom klimatycznym” oraz „wzmacniania demokracji” - głosi komunikat Białego Domu.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy