Państwo Islamskie przyznało się do zamachów w Brukseli. Wśród ofiar są Polacy

lml, ap, zm 22-03-2016, 08:34
Artykuł

W poniedziałek rano na lotnisku w Brukseli doszło do dwóch silnych wybuchów. Po ewakuacji w terminalu znaleziono trzeci ładunek wybuchowy, który nie eksplodował. Po niespełna 1,5 godzinie pojawiły się informacje o kolejnej eksplozji do której doszło na jednej ze stacji metra. Według doniesień medialnych łączna liczba ofiar zamachów w Brukseli wynosi obecnie 32. 20 miało zginąć w metrze, 12 – na lotnisku, ponad 300 osób zostało rannych. Do zamachów przyznało się Państwo Islamskie.

18.06 W sprawie zamachów w Brukseli wypowiedzieli się już światowi przywódcy i głowy państw. Najpoważniejsi kandydaci na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych również zabrali głos. Czytaj więcej


18.00 Wielka Brytania odradza swoim obywatelom podróże do Belgii.


 17.59 W związku z serią ataków marszałek Sejmu Marek Kuchciński przesłał w imieniu Sejmu depeszę kondolencyjną do przewodniczącego Izby Reprezentantów Królestwa Belgii Siegfrieda Bracke

ttt_670

FOT. KANCELARIA SEJMU


17.48 Wydano wspólne oświadczenie szefów państw i rządów oraz instytucji UE w sprawie ataków terrorystycznych w


17.36 Zamachy potępił sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, które określił je "nikczemnymi aktami terroryzmu", które uderzyły dzisiaj w serce Belgii i w serce Unii Europejskiej.


17.20 Jak podaje serwis Radia ZET gubernator rejonu Brukseli poinformował, że antyterroryści zniszczyli trzecią bombę, która miała eksplodować na lotnisku.


17.15 Lotnisko Zaventem na którym doszło dzisiaj rano do ataków zostanie zamknięte co najmniej do środy – poinformowały władze obiektu. W związku z zamachami odwołano dzisiaj kilkaset lotów z i do stolicy Belgii.


 

17.05 Na razie nie ustalono tożsamości osób ze zdjęcia z monitoringu lotniska. Fotografię zrobiono tuż przed zamachami. Czytaj więcej

qqqqqqqqqqq_670

Fot. TWITTER.COM/WOJCIECH SZEWKO


16.44 W Brukseli przywrócono transport komunikacji miejskiej – jeżdżą autobusy i dwie linie metra. Otwarto też część placówek państwowych - w tym szkoły, tak by rodzice mogli odebrać dzieci – podaje serwis TVP Info.


16.37 W Belgii ogłoszono trzydniową żałobę narodową po porannych zamachach.


16.35 W Paryżu prezydent Francji wpisał się do księgi kondolencyjnej w ambasadzie belgijskiej. "W tym tragicznym dniu, Francja stoi obok Belgii" – napisał Francois Hollande.


16.22 Agencja Reutera podała, że do ataków przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Informacja ta miała zostać podana przez przedstawiciela organizacji w internecie. Informacje te potwierdził także serwis Sky News. Czytaj więcej


16.05 Opublikowano pierwsze zdjęcia trzech mężczyzn podejrzanych o dokonanie zamachów na lotnisku Zaventem. Zdjęcia pochodzą z monitoringu z lotniska.


15.52 Hołd ofiarom zamachów w Belgii oddali prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i zastępca prezydenta m.st. Warszawy Jarosław Jóźwiak.


15.48 MSZ podało, że wśród rannych jest troje Polaków. Jak podaje serwis TVN24 Polacy to kobieta i dwóch mężczyzn. Zgodnie z informacjami serwisu kobieta jest w tej chwili operowana, jeden z mężczyzn jest w stanie ciężkim, drugi jest lekko ranny. Czytaj więcej


15.33 Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Adminsitracji Mariusz Błaszczak poinformował, że obecnie nie ma rekomendacji na temat podniesienia poziomu zagrożenia terrorystycznego, a sytuacja w Polsce jest pod kontrolą.

mswia

15.31 Prezydent Stanów Zjednoczonych, który obecnie przebywa z wizytą na Kubie, potępił zamachy w Brukseli i zaoferował "każdą możliwą pomoc"  belgijskim władzom. – Możemy i musimy walczyć z tymi, którzy zagrażają bezpieczeństwu ludzi na całym świecie – mówił Obama.


 15.30 Trzech, a nie dwóch Polaków jak wstępnie podawano, zostało rannych w porannych zamachach w Brukseli – podało MSZ.


15.15 Polacy ranni w dzisiejszych zamachach w Brukseli to funkcjonariusze Służby Celnej, którzy przebywali tam w delegacji. – Znajdują się pod opieką polskich służ konsularnych. Mam nadzieję, że te osoby szybko wrócą do zdrowia – poinformował prezydent Duda.


15.12 Papież Franciszek potępił zamachy do jakich doszło dzisiaj rano w Brukseli, nazywając je "ślepą przemocą". Telegram do arcybiskupa stolicy Belgii Jozefa De Kesela wystosował w imieniu papieża kardynał Pietro Parolin. Czytaj więcej


15.03 Jak podało Radio ZET w związku z zamachami terrorystycznymi w Belgii, w kwaterze głównej NATO w Brukseli podniesiono stan alertu terrorystycznego.


14.49 Zakończyło się spotkanie prezydenta Dudy z ministrem koordynatorem ds. służb oraz szefami ABW, AW i RCB. – Nie ma w tej chwili żadnych sygnałów, abyśmy byli tutaj na terenie Polski zagrożeni – mówił Andrzej Duda. – Według informacji naszych służb, również źródeł zagranicznych, nie ma powodu aby podnosić stopień zagrożenia terrorystycznego w Polsce, wierzę w to, że nasze działania w tym zakresie będą skuteczne – podsumował. Czytaj więcej


 

14.35 Belgijska policja potwierdza informację o ewakuacji elektrowni, ale dotychczas nie podano, jakie są bezpośrednie powody ewakuacji oraz czy istnieje zagrożenie dla bezpieczeństwa obiektu. Czytaj więcej

awakuacja_670


 

14.26 Publiczna telewizja belgijska podała informację o ewakuacji personelu elektrowni atomowej Tihange. Informacja pochodzi ze źródeł policyjnych.


 14.21 Media podają sprzeczne informacje na temat liczby ofiar śmiertelnych oraz rannych. Część mediów podaje, że na lotnisku zginęły 34 osoby, a w metrze – 20.

Serwis CNN mówi o 26 ofiarach dwóch eksplozji na lotnisku i jednej ofierze śmiertelnej ataku na stacji metra, a BBC News informuje o 11 ofiarach śmiertelnych ataku na lotnisku i 15 na stacji metra Maelbeek.

Wszystkie źródła mówią obecnie o ponad stu osobach rannych.

 


 14.15 Na znak solidarności z Belgią opuszczono flagi przed siedzibą Komisji Europejskiej

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy