Olszewski, Owsiak i Szostek honorowymi obywatelami Warszawy

Artykuł
flickr.com/Sławek/CC BY-SA 2.0 Wikipedia/domena publiczna

Były premier Jan Olszewski, założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak oraz wybitny polski chirurg naczyniowy prof. Mieczysław Szostek otrzymali tytuł honorowych obywateli Warszawy.

Uroczystość nadania tytułów odbywa się podczas dorocznej sesji Rady Warszawy na Zamku Królewskim, w przeddzień głównych obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Na uroczystość przybył osobiście spośród wyróżnionych tylko prof. Mieczysław Szostek; tytuł honorowego obywatela w imieniu Jana Olszewskiego odebrała jego żona Marta. Wystąpienie z podziękowaniem Jerzego Owsiaka zostało odtworzone z nagrania. Owsiak przebywa w w Kostrzynie nad Odrą, gdzie w czwartek rozpoczyna się Przystanek Woodstock.

Przyznanie tytułu honorowego obywatela stolicy jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców.

Maciejowski: Platforma manipuluje, a Warszawa powinna się wstydzić

5 czerwca Rada miasta podjęła decyzję o odznaczeniu Jana Olszewskiego, Jerzego Owsiaka oraz prof. Mieczysława Szosteka tytułami honorowych obywateli Warszawy. Wszystkich kandydatów poparło 58 radnych; nikt nie był przeciw. Od głosu wstrzymał się jedynie Maciej Maciejowski (dawniej w PiS i Warszawskiej Wspólnocie Samorządowej, dziś niezrzeszony). W rozmowie z portalem telewizjarepublika.pl radny wyjaśnił, że "nie mogłem zgodnie z własnym sumieniem poprzeć kandydatury Owsiaka". - Ale głosowanie przeciw uchwale oznaczałoby też sprzeciw wobec kandydatury Jana Olszewskiego. Dlatego wstrzymałem się od głosu - dodał.

Zdaniem Maciejowskiego, żeby przyjąć tę uchwałę Platforma Obywatelska posłużyła się manipulacją. - PO stosuje sprytny wybieg polegający na umieszczeniu wszystkich kandydatów na honorowych obywateli w jednej uchwale. Najpierw zgłaszają kontrowersyjnych kandydatów, a potem zapewniają im większość manipulacją. Tak było już np. w przypadku Bartoszewskiego - mówił.

Tytuły honorowego obywatela stolicy są co roku uroczyście nadawane 31 lipca na Zamku Królewskim, w przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego - w Dniu Pamięci Warszawy. Przyznanie tego tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców.

Źródło: Telewizja Republika, pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy