Olszewski, Owsiak i prof. Szostek honorowymi obywatelami Warszawy

Artykuł
Jerzy Owsiak
Telewizja Republika

Były premier Jan Olszewski, założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak oraz chirurg naczyniowy prof. Mieczysław Szostek zostali honorowymi obywatelami Warszawy. Decyzję w tej sprawie podjęła prawie jednogłośnie rada miasta. Jeden radny wstrzymał się od głosu.

Przedstawiając kandydaturę zgłoszonego przez klub PO Owsiaka, przewodnicząca rady miasta Ewa Malinowska-Grupińska podkreśliła, że do wniosku tej partii dołączono 12 stron, na których wymieniono warszawskie placówki, które dzięki WOŚP uzyskały sprzęt medyczny. - To są dziesiątki tysięcy ludzi, którzy swoje życie i zdrowie zawdzięczają temu sprzętowi - powiedziała.

Jak zaznaczyła, mieszkańcy stolicy wskazali Owsiaka jako warszawiaka ostatniego 25-lecia i jako laureata plebiscytu "Ludzie Wolności" (widzowie TVN i czytelnicy "Gazety Wyborczej" nagrodzili w nim osoby będące dla Polaków symbolami niepodległości, rozwoju i demokracji). - Myślę, że jako rada Warszawy powinniśmy uszanować wybór warszawiaków w tej kwestii - dodała.

Olszewski "całym swoim życiem walczył o wolną Polskę i uczciwość"

Kandydaturę Olszewskiego zgłosił klub PiS. Przemawiając w imieniu tej partii, wiceprzewodnicząca rady Olga Johann powiedziała, że były premier "całym swoim życiem walczył o wolną Polskę i uczciwość".

- My nie mamy wielu stron na temat jego osiągnięć, dlatego że to są sprawy tak oczywiste, że nie trzeba ich w punktach wymieniać. Myślę, że wszyscy możemy być dumni, że człowiek prawy, szlachetny i walczący o uczciwość i sprawiedliwość jest naszym kandydatem na honorowego obywatela - dodała.

Prezentując zgłoszoną przez klub SLD kandydaturę prof. Szostka, radny Andrzej Golimont podkreślił, że jest on jednym ze współtwórców współczesnego samorządu po 4 czerwca 1989 r. Zaznaczył, że prof. Szostek był pierwszym bezpartyjnym przewodniczącym stołecznej Rady Narodowej w okresie, kiedy w Warszawie rozpoczęła się budowa metra.

Maciejowski: Platforma manipuluje, a Warszawa powinna się wstydzić

Wszystkich kandydatów poparło 58 radnych; nikt nie był przeciw. Od głosu wstrzymał się jedynie Maciej Maciejowski (dawniej w PiS i Warszawskiej Wspólnocie Samorządowej, dziś niezrzeszony). W rozmowie z portalem telewizjarepublika.pl radny wyjaśnił, że "nie mogłem zgodnie z własnym sumieniem poprzeć kandydatury Owsiaka". - Ale głosowanie przeciw uchwale oznaczałoby też sprzeciw wobec kandydatury Jana Olszewskiego. Daltego wstrzymałem się od głosu - dodał.

Zdaniem Maciejowskiego, żeby przyjąć tę uchwałę Platforma Obywatelska posłużyła się manipulacją. - PO stosuje sprytny wybieg polegający na umieszczeniu wszystkich kandydatów na honorowych obywateli w jednej uchwale. Najpierw zgłaszają kontrowersyjnych kandydatów, a potem zapewniają im większość manipulacją. Tak było już np. w przypadku Bartoszewskiego - mówił.

Radny powiedział także, że z mównicy zgłosił swoje wszelkie zastrzeżenia "zarówno do wynagardzania przez PO swoich poplecznikow za medialne przysługi godnością honorowego obywatela stolicy, jak i wobec samego Owsiaka, ostatnio głównie znanego z wytaczania procesów osobom domagajacym się ujawnienia rozliczeń pomiędzy WOŚP a jego spółkami".

- Warszawa poiwnna się wstydzić, że WOŚP kupuje z pieniędzy obywateli sprzęt, który powinien być kupowany własnie przez miasto - skwitował.

Tytuły honorowego obywatela stolicy są co roku uroczyście nadawane 31 lipca na Zamku Królewskim, w przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego - w Dniu Pamięci Warszawy. Przyznanie tego tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców.

Portal TELEWIZJAREPUBLIKA.PL jako pierwszy informował o tym, że Platforma Obywatelska złożyła wniosek o nadanie tytułu honorowego obywatela miasta stołecznego Warszawy Jerzemu Owsiakowi.

Źródło: telewizjarepublika.pl, pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy