Odpust Matki Boskiej Ostrobramskiej. Odbędzie się pomimo pandemii koronawirusa

Artykuł
Odpust będzie trwał dziewięć dni
PAP/Andrzej Lange

W sobotę w Wilnie, nie zważając na pandemię koronawirusa i obowiązującą kwarantannę rozpoczął się dziewięciodniowy odpust Matki Boskiej Ostrobramskiej, powszechnie zwany Opiekami.

Tradycyjnie odpust zainaugurowała modlitwa różańcowa w językach litewskim i polskim. W odróżnieniu od poprzednich lat, uroczystości będą odbywały się z ograniczoną liczbą wiernych. Nie będzie też pielgrzymów z Polski, ani Białorusi.

Tegorocznym hasłem Opiek jest dewiza Jana Pawła II "Totus Tuus" (z łac. Cały Twój). Nawiązuje ono do 100. rocznicy urodzin papieża oraz obchodzonego na Litwie i w Polsce Roku Jana Pawła II. Sobotnia modlitwa różańcowa została odmówiona na różańcu ofiarowanym przez papieża Polaka.

- Baliśmy się, że nie otrzymamy pozwolenia na zorganizowanie w tym roku odpustu, a prosiliśmy o pozwolenie organizowania modlitwy nie tylko na zewnątrz przed obrazem Matki Boskiej, ale też o odprawianie mszy w kościele - powiedział ksiądz Andrzej Bogdziewicz z kościoła pw. Świętej Teresy, przylegającym do Kaplicy Ostrobramskiej.

Ciesząc się z uzyskanego pozwolenia litewskiego resortu zdrowia na organizowanie uroczystości odpustowych, ks. Bogdziewicz podkreślił, że w tym roku Opieki ze względu na ogólnoświatową pandemię "mają szczególny wymiar i znaczenie":

- Ludzie potrzebują modlitwy, opieki Matki Miłosierdzia, fizycznej obecność przy obrazie Ostrobramskiej - wskazuje duchowny.

Każdego dnia w ramach odpustu zostanie odprawionych osiem mszy świętych. Może w nich wziąć udział 50 osób, a w mszach w kościele – maksimum 100 osób. Wszystkich obowiązują maseczki i dystans społeczny. Komunia święta będzie udzielana tylko do ręki. W poprzednich latach w mszach odpustowych uczestniczyły tysiące wiernych.

- To dziwne. Zawsze zachęcaliśmy do jak najaktywniejszego udziału w odpuście. Dzisiaj apelujemy o pozostanie w domach, o udział w modlitwach zdalnie - mówi ks. Bogdziewicz.

Wszystkie msze święte będą transmitowane w internecie na stronie ausrosvartai.lt.

Ostra Brama to jedna z bram wjazdowych w fortyfikacjach miejskich wzniesiona w XVI wieku. Pierwotnie nosiła nazwę Bramy Krewskiej albo Miednickiej, gdyż droga prowadziła w kierunku Krewa i Miednik. Te nazwy jednak nie przetrwały. Nazwa Ostra Brama prawdopodobnie wiąże się z konstrukcją murów obronnych miasta, które dawniej zbiegały się z dwóch stron pod kątem ostrym.

W XVII w. karmelici bosi, którzy tuż obok bramy wjazdowej wybudowali kościół św. Teresy, umieścili w niszy bezpośrednio nad bramą od strony miasta obraz Matki Boskiej. Dopiero później wybudowano kaplicę. Autor obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, namalowanego na siedmiu deskach dębowych, nazywanego też ikoną, nie jest znany.

Koronacja obrazu papieskimi koronami odbyła się 2 lipca 1927 roku na Placu Katedralnym w Wilnie. Dokonał jej metropolita warszawski ksiądz kardynał Aleksander Kakowski. Obraz otrzymał wówczas tytuł Matki Miłosierdzia.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy