Nowy model społeczny Europy. Von der Leyen: W zmieniającym się świecie sami musimy się zmieniać

Artykuł
Ursula voin der Leyen
PAP/EPA/LUIS VIEIRA / POOL

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w piątek stworzenie nowego modelu społecznego Europy. „Wprowadzamy te zmiany z duchem czasu” - powiedziała podczas otwarcia unijnego Szczytu Społecznego w Porto.

Wskazała, że w walce z koronakryzysem niezbędny jest proces innowacyjności i odważnego wchodzenia na nowe obszary. Opowiedziała się też za utrzymaniem społecznego modelu Europy, ale wskazała, że oczekiwane są w tej kwestii zmiany „odpowiadające wyzwaniom, jakie przed UE postawił koronawirus. Musimy zapewnić ochronę wszystkich obywatelom Unii” - dodała.

Nowy model musi odpowiadać nowym czasom

Wskazała, że nowy model społeczny UE musi odpowiadać na nasilenie się w ostatnim czasie zmian technologicznych i zjawisko ocieplenia klimatu.

- Do tego doszła teraz pandemia koronawirusa, która osłabiła nasz PKB i pochłonęła wielu istnień ludzkich — powiedziała szefowa KE, wskazując, że w „zmieniającym się świecie sami musimy zacząć się zmieniać”.

Von der Leyen wyjaśniła, że UE musi przejść szybki proces transformacji, aby powrócić do dawnej formy. Przypomniała, że na sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej UE ciąży obecnie pandemia Covid-19 i negatywne jej skutki muszą zostać odwrócone.
- Aby wrócić do tego, co było, musimy iść naprzód. Potrzebujemy zmian — dodała.

Zmiany należy pogodzić z polityką socjalną

Szefowa KE wskazała na pilną potrzebę reform zarówno w polityce społecznej UE, jak też w dziedzinie cyfryzacji i ochrony środowiska naturalnego. Jej zdaniem należy je pogodzić z polityką socjalną.

- Chcemy równocześnie z tymi procesami odbudować obietnice społeczne UE. Dlatego jesteśmy tu dziś, aby stworzyć Europę społeczną na miarę naszych czasów. Taką, która będzie mogła sprostać naszym ambicjom — podsumowała Ursula von der Leyen.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy