Nie każdy Polak posiada konto w banku. NBP: Będziemy wspierać wszystkich, aby mieli łatwy dostęp do gotówki

Artykuł
Kowalczyk zaznaczył, że w Polsce jest 6 proc. gmin, zajmujących ok. 14 proc. powierzchni kraju i w których mieszka 2,3 mln osób, gdzie nie ma ani jednego bankomatu
Fot. pixabay/_Alicja_

Zastępca dyrektora departamentu emisyjno-skarbcowego NBP Krzysztof Kowalczyk poinformował, że 10 procent Polaków nie ma konta w banku.

Zaznaczył, że NBP będzie wspierać Polaków w tym, aby mieli nieutrudniony dostęp do gotówki i aby jej akceptacja była zapewniona.

Krzysztof Kowalczyk uczestniczył w debacie, podczas której uczestnicy zaprezentowali, jak z ich perspektywy Covid-19 zmienił sposób życia i nawyki Polaków.

Przeanalizowano wydatki i nawyki związane z zakupami i płatnościami oraz zmiany w systemie finansowym. Zastanawiano się nad tym, co zmieni się w przyszłości w tej dziedzinie.

- Kiedy już w Polsce nie będzie nikogo, kto chciałby płacić gotówką, to także NBP podpisze się pod pomysłem, aby wycofać gotówkę z obiegu. Dopóki jednak tak się nie stanie, będziemy wspierać Polaków w tym, aby mieli nieutrudniony dostęp do gotówki i aby jej akceptacja była zapewniona - poinformował Kowalczyk.

Kowalczyk zaznaczył, że 10 procent Polaków nie posiada konta w banku.

- Również ok. 10 procent po otrzymaniu wypłaty lub emerytury, co najmniej jej połowę, podejmuje z konta w postaci gotówki. Tak jest im wygodniej, czują się bezpieczniej i łatwiej im zarządzać domowymi finansami - powiedział.

Źródło: money

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy