Michel: Jest porozumienie w sprawie zawieszenia patentów na szczepionki. Von der Leyen: Nie zwiększy to podaży

Artykuł
Charles Michel i Ursula vond dre Leyen
PAP/Mateusz Marek

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił w sobotę w Porto, że uczestnikom nieformalnego szczytu UE w tym mieście udało się wypracować porozumienie w sprawie zawieszenia patentów na produkcję szczepionek przeciwko Covid-19. Z kolei szefowa KE wątpi, by takie rozwiązania przyniosły radykalną poprawę dostępności do szczepionek.

Michel przyznał, że choć państwa UE opowiadają się za poszanowaniem własności intelektualnej, to popierają też to, aby w krótkim czasie usprawnić przez zawieszenie patentów na szczepionki przeciwko Covid-19 wytwarzanie tych preparatów na całym świecie.

- Jesteśmy gotowi zaangażować się w tę kwestię w taki sposób, aby już wkrótce przedstawić konkretną propozycję — dodał Michel.

Z kolei szefowa KE Ursula von der Leyen uznała, że uwolnienie patentów nie spowoduje większej podaży szczepionek. Jej zdaniem należy zwiększyć moce produkcyjne. „Dyskusja trwa” - zaznaczyła szefowa KE.

Paszporty szczepień

Ursula von der Leyen podkreśliła natomiast, że do końca maja można się spodziewać porozumienia w sprawie paszportów szczepień przeciw Covid-19.

- Możemy realistycznie przyjmować, że porozumienie polityczne będzie osiągnięte do końca tego miesiąca. Pozwoli to na uruchomienie systemu, tak by ludzie mogli dysponować niepodrabialnym dowodem zaszczepienia lub negatywnego wyniku testu, lub obecności przeciwciał — oświadczyła szefowa KE po zakończonym w sobotę szczycie unijnym w Porto.

- Prace techniczne i prawne trwają, tak że system powinien działać w czerwcu — dodała.

Około 1/4 populacji UE została zaszczepiona

Poinformowała też, że do tej pory do krajów UE trafiło 200 mln dawek szczepionek przeciw Covid-19, a 160 mln osób zostało zaszczepionych co najmniej jedną dawką. Stanowi to około 25 proc. populacji UE.

- Wcześniej czy później dzieci i nastolatkowie będą szczepieni. Musimy się na to przygotować — zaznaczyła, przypominając, że Komisja zakończyła negocjacje i zatwierdziła umowę z firmami BioNTech-Pfizer na 1,8 mld dawek ich preparatu przeciw Covid-19.

- Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego celu, jakim jest zaszczepienie 70 proc. dorosłej populacji do lata — zapewniła przewodnicząca KE.

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy