Masowe szczepienia w Iranie dopiero od września. To efekt sankcji nałożonych przez USA

Artykuł
Irańska szczepionka jest na razie w fazie testów
PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Mimo utrudnień związanych z sankcjami USA władze irańskie spodziewają się, że do końca września br. zdołają rozpocząć masową kampanię szczepień przeciw Covid-19 - przekazał w sobotę przedstawiciel krajowego sztabu ds. walki z koronawirusem Mustafa Ghanei.

Jak dodał Ghanei, władze oczekują również, że do tego czasu zakończą się testy opracowanych w kraju szczepionek i że one także zostaną włączone do akcji szczepień.

Sankcje utrudniają import szczepionek

Pierwotnie irańskie ministerstwo zdrowia liczyło na to, że do sierpnia br. uda się bezpłatnie zaszczepić wszystkich 83 mln mieszkańców kraju preparatami zarówno produkcji krajowej, jak i zagranicznej. Realizację tego planu uniemożliwiły jednak sankcje nałożone na Iran przez Stany Zjednoczone w związku z irańskim programem atomowym, w tym ograniczenia transakcji finansowych — przypomina agencja dpa.

Z tego powodu rząd zezwolił firmom prywatnym na importowanie szczepionek, które zatwierdził resort zdrowia. Jednak wielu Irańczyków z obawy, że konflikt z USA uniemożliwi im szybkie zaszczepienie się przeciw Covid-19, planuje zaszczepić się za granicą.

Zaszczepiono głównie personel medyczny

Do tej pory Iran sprowadził ok. 2 mln dawek szczepionek z Rosji, Chin i Indii. Szczepienia na razie objęły tylko medyków, personel pielęgniarski, osoby w wybranych domach spokojnej starości oraz część pracowników firm wywożących śmieci.

Z powodu podróży w dwutygodniowym okresie wolnym z okazji perskiego Nowego Roku (Nouruz), przypadającego 20 marca, w Iranie wzrosła liczba nowych zakażeń koronawirusem — średnio z 7 tys. do ponad 11 tys. dziennie.

Od wybuchu epidemii w tym kraju koronawirusem zakaziło się ponad 1,91 mln osób, prawie 63 tys. zakażonych zmarło.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy