Konsultacje ws. TK dobiegły końca. Sadurska: Prezydent zapozna się z ekspertyzami i dokona rzetelnej analizy sytuacji

zm, ap 01-12-2015, 14:42
Artykuł
telewizja republika

Zakończyło się spotkanie prezydenta z szefami klubów PiS, PO, PSL i .Nowoczesnej oraz prezesami Trybunału Konstytucyjnego. Na kilka godzin przez końcem okresu zgłaszania kandydatów do TK, przedstawiciele partii rozmawiali z Andrzejem Dudą o sytuacji związanej z wyborem członków Trybunału.

– Pan prezydent zorganizował to spotkanie ze względu na sytuację wokół TK. W Polsce istnieje spór nie tylko polityczny, ale i prawny – powiedziała na konferencji prasowej Małgorzata Sadurska. Szefowa prezydenckiej kancelarii dodała, że Andrzej Duda chciał zapoznać się z opiniami klubów. – Spotkanie było bardzo dobre, trwała ożywiona dyskusja – mówiła. Jak podkreśliła, krążące ekspertyzy są rozbieżne, więc prezydent się z nimi zapozna i następnie będzie dokonywał rzetelnej analizy sytuacji.

Na spotkanie do pałacu prezydenckiego przyjechali szef klubu PiS - Ryszard Terlecki, szef klubu PO - Sławomir Neumann, lider Kukiz'15 - Paweł Kukiz, szef klubu .Nowoczesna - Ryszard Petru, szef klubu PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz, a także marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Na spotkanie zaproszeni zostali też prezes Trybunału Andrzej Rzepliński oraz wiceprezes Stanisław Biernat.

Brakujący sędziowie Trybunału

W piątek 6 listopada minął okres kadencji sędziów Wojciecha Hermelińskiego, Marii Gintowt-Jankowicz i Marka Kotlinowskiego, i tego samego dnia prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie nowych.

Na początku października Sejm wybrał zamiast trzech sędziów kończących kadencję, aż pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Powołanie nowych członków TK odbyło się w myśl nowelizacji ustawy przygotowanej jeszcze przez Bronisława Komorowskiego. Pierwotnie Sejm miał przed końcem kadencji wybrać tylko trzech nowych sędziów, kadencja trzech obecnie urzędujących kończy się w listopadzie, ale na podstawie wprowadzony w wakacje zmian, podczas posiedzenia 8-9 października Sejm wybrał pięciu nowych członków TK (dwóch kolejnych sędziów kończy kadencję na początku grudnia).

Decyzja o wyborze pięciu, a nie trzech sędziów została szeroko skrytykowana, jako próby przegłosowania przez Platformę Obywatelską na te stanowiska ludzi, którzy będą blokować pracę przyszłego rządu.

Prezydent dotychczas nie zaprzysiągł trzech nowych sędziów – bez czego trybunał nie mogą orzekać.

Odwołanie nowych sędziów

W ubiegłym tygodniu, w środę w nocy Sejm przegłosował uchwały Prawa i Sprawiedliwości unieważniające wybór pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, których wedle projektu PO wybrał Sejm pod koniec poprzedniej kadencji.

Wszystkie uchwały zostały przegłosowane i tym samym unieważniono wybór pięciu sędziów, których dokonała większość PO-PSL pod koniec poprzedniej kadencji Sejmu. Podczas głosowania posłowie PO opuścili salę obrad i nie uczestniczyli w głosowaniu. Czytaj więcej

Trybunał Konstytucyjny sprawdzi konstytucyjność ustaw ws. trybunału. Sejm wybierze nowych sędziów

Konstytucyjnością nowelizacji ustawą o TK, z czerwca 2015 r., na mocy której wybrano w październiku pięciu sędziów, trybunał zajmie się 3 grudnia.

Następnie 5 grudnia, w życie wejdzie nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS (przegłosowaną głosami PiS i ruchu Kukiz 15'), której konstytucyjność trybunał zbada 9 grudnia – na wniosek Platformy Obywatelskiej i Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zgodnie z nowelizacją PiS w ciągu trzech miesiący od wejścia zmian w życie, wygaszone zostanie kadencje prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego i wiceprezesa TK Stanisława Biernata - nie jako sędziów, ale jako prezesa i wiceprezesa sądu.

Jednocześnie, jutro w Sejmie odbędzie się głosowanie ws. wyboru pięciu nowych sędziów, którzy mogą zostać zaprzysiężeni przed prezydenta Andrzeja Dudę.

Trzech sędziów TK wykluczonych z orzekania ws. Trybunału?

Dzisiaj po południu poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast poinformował na konferencji prasowej, że został złożony wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o wyłączenie z orzekania ws. o stwierdzenie niekonstytucyjności ustawy o TK z 25 czerwca trzech sędziów – Prezesa Andrzeja Rzeplińskiego, Wiceprezesa Stanisława Biernata i Piotra Tulei.Ast stwierdził, że nie można dopuścić do sytuacji w której sędziowie orzekaliby we własnej sprawie.

– Tę skargę może TK rozpatrzeć, ale nie może być tak, że sędziowie, którzy brali udział w procesie legislacyjnym będą w składzie orzekającym – tłumaczył poseł PiS. Polityk dodał, że wspomniana trójka sędziów uczestniczyła bezpośrednio w pracach studyjnych nad projektem tej ustawy, które odbywały się od 2011 roku w TK, a następnie uczestniczyli w posiedzeniach komisji sejmowych de facto jako doradcy.

– Wypełnia to przesłankę z ustawy o TK, która jest zawarta w art. 46 ust. 1 p. 4, a która mówi, że z urzędu są wyłączeni z orzekania w sprawie sędziowie, którzy w procesie legislacyjnym pełnili role doradców – ocenił Ast.

Poseł PiS wyraził również przekonanie, że sędziowie sami złożą wniosek o wyłączenie się z orzekania w tej sprawie. Ast przypomniał również, że prezes TK, Andrzej Rzepliński już w czerwcu w Senacie złożył deklarację, że jeżeli ta ustawa zostanie zaskarżona, to on z tej sprawy się wyłączy.

Źródło: telewizjarepublika.pl, TVN24, lex.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy