Telewizja Republika dotarła do archiwalnego nagrania. Rzepliński: Jeśli ustawa o TK zostanie zaskarżona, to wyłączę się ja i wiceprezes Trybunału

Artykuł
telewizja republika

Telewizja Republika dotarła do archiwalnych materiałów z posiedzenia Senatu ws. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, które odbyło się 12 czerwca. Senator z ramienia PiS Jan Maria Jackowski pytał wówczas prezesa Andrzeja Rzeplińskiego, czy jeśli ustawa zostanie zaskarżona do TK, to sędziowie wyłączą się z orzekania w jej sprawie. W odpowiedzi otrzymuje zapewnienie, że zarówno prezes jak i wiceprezes nie będą brali udziału w orzekaniu w tej sprawie.

– Najczęściej orzekamy o sprawach, które dotyczą nas obywateli i w życiu gospodarczym i w życiu społecznym i w życiu publicznym. To jest specyfika funkcji sędziego konstytucyjnego – orzekamy o prawie, które nas dotyczy – mówił podczas posiedzenia Senatu  Rzepliński.

– Ale zapewniam pana, że gdyby się tak zdarzyło, że organ uprawniony, jeden z organów konstytucyjnych (...) zaskarżył któryś z przepisów uchwalonych przez Wysoką Izbę w nowej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym to wyłączę się ja i wiceprezes Trybunału, bo braliśmy aktywny udział w pracy nad procedowaniem, czynnościami prawodawczymi. O wniosku takim rozstrzygałby Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie, ale bez tych dwóch sędziów, którzy aktywnie brali w tym udział – podkreślał, odpowiadając na pytanie senatora Jackowskiego.

Źródło: telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy