Katalonia: separatyści wygrywają wybory parlamentarne

Artykuł
Canva

Według badania exit poll największym ugrupowaniem opozycji będzie Partia Socjalistów Katalonii.

W parlamencie znajdą się również: En Comu Podem, konserwatywna Vox, liberalna Partia Obywatelska oraz Partia Ludowa.

Jak pisze agencja AP, oficjalne wyniki zostaną ogłoszone w niedzielę wieczorem, ale ze względu na pandemię koronawiursa i rekordowo dużą liczbę głosów oddanych drogą korespondencyjną ogłoszenie ostatecznych rezultatów może nastąpić później niż zwykle.

Prawdopodobnym premierem regionu pozostanie Aragones, który w ostatnich miesiącach tymczasowo pełnił funkcję szefa rządu Katalonii po zawieszeniu dotychczasowego szefa rządu Quima Torry z JxCat.

Zawieszenie premiera

28 września 2020 r. Torra został zawieszony w wykonywaniu obowiązków premiera Katalonii po wyroku Sądu Najwyższego Hiszpanii na podstawie orzeczenia SN o zakazie pełnienia przez niego funkcji państwowych przez 1,5 roku. Zakaz ten orzeczono, bo Torra odmawiał państwowej komisji wyborczej zdjęcia symboli separatystycznych z urzędów publicznych w Katalonii przed wyborami do parlamentu Hiszpanii w 2019 r.

W poprzedniej kadencji katalońskiego parlamentu tworzące koalicję ERC i JxCat nie miały większości, ale zazwyczaj z pomocą podczas głosowań przychodzili im czterej posłowie separatystycznej CUP.

Jak pisze agencja AP, oczekuje się, że wstępne oficjalne rezultaty zostaną ogłoszone w niedzielę późnym wieczorem, ale ze względu na pandemię koronawiursa i rekordowo dużą liczbę głosów oddanych drogą korespondencyjną ogłoszenie ostatecznych rezultatów może nastąpić później niż zwykle.

 

Źródło: Associated Press/ repubblica.it

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy