Kard. Hollerich apeluje, by UE zachowała wizję Schumana. Dziś Dzień Europy

Artykuł
9 maja obchodzimy Dzień Europy
Fot. Flickr/Klaas Brumann

– Obchodzony 9 maja Dzień Europy powinien być okazją do odnowienia kontaktu z wartościami i ideałami promowanymi przez jednego z ojców założycieli integracji europejskiej, Roberta Schumana – stwierdził w wywiadzie dla Radia Watykańskiego kardynał Jean-Claude Hollerich SJ, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (Comece) – organizacji zrzeszającej 27 konferencji biskupich państw członkowskich Unii Europejskiej.

W zglobalizowanym świecie, w którym kruszą się podstawowe punkty odniesienia, a projekt europejski jest nieustannie kwestionowany, niebezpieczeństwem byłoby „stać się takim jak inni” – przestrzegł kardynał Jean-Claude Hollerich. Dodał, że „należy zachować wizję Schumana”, człowieka, którego wiara ożywiała jego zaangażowanie polityczne i który dążył do „głębokiego pokoju w Europie”, „dla dobra wspólnego”. Europa powinna zatem nie tylko promować integrację europejską, ale pracować nad tym, by te same ideały były żywe i inspirowały narody na całym świecie.

Hollerich mówił, że „wielu polityków w Europie (…) ma bardzo wzniosłe ideały”, ale zdarza się, że tłumią je w obliczu nacisków lub innych interesów. – Dialog ze Stolicą Apostolską w tym względzie pozwala nam nie tracić z oczu współpracy wielostronnej, solidarności, zaangażowania na rzecz sprawiedliwości i ochrony środowiska. Przemówienia papieża Franciszka również odbijają się szerokim echem, a czasem przekładają się na konkretne działania – stwierdził.

Źródło: eKai

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy