Ekspert z Uniwersytetu w Cambridge: Dzieci są gotowe do szkolnej edukacji dopiero w wieku siedmiu lat

Artykuł
Flickr/woodleywonderworks/CC BY-NC-ND 2.0

W dniach 8-9 czerwca na zaproszenie fundacji Rzecznik Praw Rodziców w Polsce gości prof. David Whitebread z Uniwersytetu w Cambridge, specjalizujący się w badaniach nad wczesną edukacją. Dziś podczas wykładu na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówił o tym, że dzieci poniżej siódmego roku życia nie są gotowe, aby rozpocząć edukację

Prof. Whitebread zajmuje się badaniami dotyczącymi skutków wczesnego rozpoczynania edukacji szkolnej. W Wielkiej Brytanii wspiera akcję Too much, to soon" (Zbyt wiele, zbyt wcześnie), prowadzoną przez ruch Save the Childhood (Ocalić dzieciństwo). Z jego ekspertyz chętnie korzysta również polska fundacja Rzecznik Praw Rodziców.

– W Wielkiej Brytanii dzieci rozpoczynają naukę w szkole w wieku pięciu lat. Większość dzieci jest jednak gotowych do rozpoczęcia szkolnej edukacji dopiero w wieku siedmiu lat. Jest wiele badań mówiących o tym – tłumaczył prof. Whitebread podczas spotkania z dziennikarzami na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Podkreślał, że dla dziecka poniżej siódmego roku życia najlepszą formą nauki jest nauka przez zabawę. Apelował również do polityków, by dla dobra dzieci nie posyłali ich do szkoły zbyt wcześnie.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Nowy projekt ustawy w sprawie sześciolatków. PiS chce dać rodzicom możliwość wyboru

Sejm za utrzymaniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków

MEN negatywnie o obywatelskim projekcie ws. sześciolatków

Źródło: telewizjarepublika.pl, RMF FM

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy