„Dziennikarski poker”. Dr Wróblewski: Obowiązkiem RPO jest trzymanie się z daleka od polityki i ideologii

Zapraszamy!
Fot. pixabay/AndrzejRembowski

Gościem Adriana Stankowskiego w programie „Dziennikarski Poker” był dr Bartłomiej Wróblewski.

Kandydat na RPO Dr Bartłomiej Wróblewski zapowiedział, że jeśli jutrzejsze głosowanie zakończy się dla niego pozytywnie, to priorytetową kwestią będzie pomoc osobom słabszym. Dodał, że kwestią, nad którą będzie pracował, jest wsparcie polskiej wsi.

- Przez 8 miesięcy nie udało się dokonać tego wyboru. Staram się przekonywać do rozważenia i wsparcia mojej kandydatury. Dużo uwagi poświęcam sprawom osób najsłabszych. Dostrzegam te problemy i są one dla mnie ważne. Jeśli zostanę wybrany to priorytetem będą osoby starsze, niepełnosprawne, chore i te z trudnościami mieszkaniowymi. Oferuję również wsparcie dla kobiet - powiedział.

- Ważne jest dla mnie wsparcie polskiej wsi. Równie istotne jest dla mnie prawo wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami m.in. religijnymi - dodał.

- Obowiązkiem RPO jest trzymanie się z daleka od ideologi. Rzecznik jest od tego, by egzekwować to, co Konstytucja i ustawy nam gwarantują - zauważył.

Dr Bartłomiej Wróblewski przyznał, że wolność badań naukowych i nauczania będzie kolejnym elementem, nad którym będzie pracował.

- Sprawa jest niezwykle istotna. W wolnym społeczeństwie musi istnieć możliwość nauczania przez akademików zgodnie ze swoim sumieniem - zauważył.

- Uczelnie publiczne utrzymywane są ze środków publicznych i nie można akceptować tego, że takie ograniczenia się pojawiają. One nie wynikają z ustaw, a z praktyk. Wolność prowadzenia badań naukowych chroni wszystkich. Nie tylko osoby o tradycyjnych poglądach - powiedział.

- Wolność słowa jest podstawową, osobistą wolnością. Dzięki temu każdy ma możliwość, aby wyrazić swoje racje. Powinniśmy podchodzić ostrożnie do praktyk, które je ograniczają - dodał.

Adrian Stankowski zapytał gościa TV Republiki o to, czy coś powinno zostać zmienione w kwestii polskich sądów.

- Prawo do sądu jest jednym z podstawowych praw. To sądy muszą rozstrzygać spory, które toczą się w społeczeństwie. Ważną rzeczą jest to, aby sądy w Polsce były niezależne i bardziej sprawne. Z jednym i z drugim bywają u nas problemy - przyznał dr Bartłomiej Wróblewski.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy