Dworczyk: planowo 26 grudnia wieczorem dojedzie do Polski pierwsze 10 tys. dawek szczepionek

Artykuł
zdjęcie podglądowe
pikist

- Jeżeli dzisiaj Europejska Agencja Leków zatwierdzi szczepionkę Pfizera, to wszystko wskazuje na to, że 26 grudnia wieczorem dojedzie do Polski pierwsze 10 tys. dawek. 27 grudnia zostanie zaszczepiona grupa „zero” - mówił dziś na antenie RMF FM Michał Dworczyk, szef KPRM.

- W tej chwili jest selekcjonowanych kilkadziesiąt punktów w Polsce, gdzie pierwsze szczepienia będą miały miejsce. To będą tzw. szpitale węzłowe, czyli te placówki, które zostały wytypowane przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia - dodał w kwestii szczepień w Polsce.

Na początku programu skomentował decyzję o zawieszeniu lotów z Wielkiej Brytanii od północy z dziś na jutro:

- Zapadła decyzja o zawieszeniu lotów w takim terminie, żeby osoby, które już są na lotniskach w Wielkiej Brytanii, mogły przylecieć do Warszawy - odparł Michał Dworczyk.

Dworczyk odniósł się także do nowych obostrzeń, które rząd wprowadził w ubiegłym tygodniu:

- Narodowa kwarantanna jest sformułowaniem na wyrost. To po prostu dodatkowe obostrzenia - stwierdził w rozmowie z Robertem Mazurkiem.

Jednocześnie zapewnił, że w czasie sylwestra, jeżeli obostrzenia będą łamane, to "wszystkie służby, które są do tego upewnione, będą podejmowały interwencje".

Szef KPRM zapowiedział również, że dzisiaj zostanie opublikowane stosowne rozporządzenie w sprawie nowych obostrzeń:

Okazuje się, że nadzieje na to, że epidemia będzie wygasać i związane z tym analizy nie sprawdzają się. Pojawiły się modele, według których ten trzeci etap pandemii staje się realnym - zaznaczył.

Michał Dworczyk pytany był też o finanse dla mediów publicznych i mówił o "2 miliardach w budżecie dla mediów publicznych":

- Będziemy konsekwentnie stali na stanowisku, że media publiczne w Polsce są potrzebne. Budżet państwa musi uwzględniać ich funkcjonowanie. (...) To nie jest do końca widzimisię polityczne - powiedział na antenie.

Mazurek pytał ministra także o potencjalną koalicję, którą PiS miałby stworzyć z PSL:

- Jestem zwolennikiem jak najszerszych koalicji - odparł minister Dworczyk.

Źródło: RMF FM

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy