Dworczyk: Nie planujemy przyspieszenia znoszenia restrykcji

Artykuł
Musimy nadal przestrzegać wszystkich obostrzeń - przypomniał Dworczyk
Fot. Canva

– Wszystkie znaki na niebie i ziemi oraz opinie ekspertów mówią, że trzecia fala się kończy – mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.

– Natomiast to oczywiście nie powinno usypiać naszej czujności, musimy nadal przestrzegać wszystkich obostrzeń, wypełniać zasady, które ograniczają rozprzestrzenianie się epidemii, która wciąż jest z nami – zastrzegł.

– Wiemy, że koronawirus potrafi zaskakiwać, że pandemia jest nieprzewidywalna, w związku z tym na tym etapie nie ma planów, by w sposób zasadniczy zmieniać zasady i plan odmrażania, który został przedstawiony – dodał.

Dworczyk poinformował też, że „mamy blisko 700 firm, które zgłosiło się do udziału w programie”. – To jest znacznie ponad 600 tysięcy pracowników – podał.

Dyskusja na temat paszportu covidowego

– Skupiamy się na szczepieniach wszystkich osób pełnoletnich i do 9 maja, już za kilka dni, wszyscy pełnoletni Polacy będą mogli zarejestrować się i umówić na konkretny termin szczepienia – zapowiedział.

Szef KPRM powiedział też, że „niedobór szczepionek jest związany z umową podpisaną przez KE, szczepionki napływają nie tak szybko, jak byśmy chcieli, na dodatek rzeczywiste dostawy rozmijają się często z deklaracjami producentów”. – Liczymy na to, że producenci zaczną się wywiązywać ze składanych deklaracji – mówił.

– Na forum EU trwa dyskusja na temat paszportu covidowego lub immunologicznego. W tej sprawie nie ma jeszcze żadnej decyzji. Postawa różnych krajów jest różna, przysłuchujemy się rozmowom, uczestniczymy w nich, nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska polskiego rządu – poinformował Dworczyk.

Źródło: Polskie Radio

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy