Czarnek: nauczyciele powyżej 60 lat będą zaszczepieni w swojej grupie wiekowej. Zostanie im podany preparat Pfizera

Artykuł
P. Supernak/PAP

Nauczyciele powyżej 60. roku życia zostaną zaszczepieni szczepionką Pfizera w swojej grupie wiekowej, oczywiście w miarę dostaw, które będą do Polski dostarczane – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister Czarnek przypomniał, że dziś rozpoczynają się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 wśród nauczycieli prowadzących zajęcia stacjonarne.

„Cały weekend przygotowywane były informatyczne platformy do tego, żeby to rejestrowanie nauczycieli ruszyło od dzisiaj – 440 tys. nauczycieli, którzy w tej pierwszej grupie będą mogli się zaszczepić. Wszystko po to, żeby od piątku te szczepienia ruszyły” – powiedział minister.

Dodał, że pracujący stacjonarnie nauczyciele mogą zgłaszać dyrektorom placówek chęć zaszczepienia. Dyrektorzy „będą mogli zarejestrować tych nauczycieli, przekazać informację do ministerstwa i do szpitali węzłowych” – wyjaśnił minister.

Szczepionka dobrowolna

„Gdy pojawi się szczepionka w szpitalu węzłowym, natychmiast informacja trafi do dyrektora po to, żeby nauczyciele mogli stawić się w odpowiednim miejscu i czasie do zaszczepienia się. Oczywiście ci, którzy się na to zdecydują, szczepionka jest dobrowolna. Jestem przekonany, że zdecydowana większość nauczycieli zdecyduje się skorzystać z tej oferty. Jestem również przekonany, że jeszcze w lutym ci nauczyciele zostaną zaszczepieni” – powiedział minister.

Zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej przy premierze szczepionką firmy AstraZeneca będą szczepieni tylko nauczyciele do 60 lat. Czarnek, pytany, kiedy szczepionkę otrzymają starsi nauczyciele, odpowiedział, że „w swojej grupie wiekowej”.

Dostawy „fatalnie wynegocjowane” przez UE

„AstraZeneca nie została przetestowana przez producenta w grupie wiekowej powyżej 60. roku życia i dlatego nie może być stosowana dla seniorów, w tym również dla nauczycieli, którzy mają powyżej 60. roku życia. To na ogólną liczbę ok. 800 tys. nauczycieli, licząc razem z nauczycielami akademickimi, to jest kilkadziesiąt tysięcy osób w tej grupie wiekowej powyżej 60. roku życia” – powiedział minister.

„Nasi seniorzy, nauczyciele powyżej 60. roku życia, w swojej grupie wiekowej zostaną zaszczepieni szczepionką Pfizera, w miarę oczywiście dostaw, które będą do Polski dostarczane. Bo to są dostawy, jak pamiętamy wynegocjowane przez Unię Europejską – fatalnie wynegocjowane – ale już w tej chwili to Unia Europejska ponosi za to odpowiedzialność. Mamy nadzieję, że te dostawy będą przyspieszały” – powiedział.

Szef MEiN poinformował, że po zakończeniu szczepień nauczycieli pracujących stacjonarnie niezwłocznie rozpoczną się również szczepienia preparatem AstryZeneki nauczycieli pracujących zdalnie, w tym również nauczycieli akademickich. Zaznaczył, że zaszczepienie się nauczycieli nie jest warunkiem powrotu innych klas do nauczania zdalnego, ponieważ zależy to m.in. od liczby zakażeń i zgonów w Polsce i za granicą oraz od rozwoju pandemii.

Możliwy powrót do nauczania zdalnego

„Natomiast niewątpliwie zaszczepienie się wszystkich nauczycieli będzie powodowało, że decyzje o ewentualnym powrocie do trybu stacjonarnego będą podejmowane za opinią Rady Medycznej przy panu premierze, epidemiologów, wirusologów, będą łatwiejsze, bo siłą rzeczy środowisko nauczycielskie będzie już uodpornione bardzo mocno na zarażenie się koronawirusem, a zwłaszcza na jakieś powikłania i trudniejszy przebieg choroby COVID-19” – powiedział.

Źródło: PAP, PR1

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy