Awanse generalskie w Państwowej Straży Pożarnej. Dziś Dzień Strażaka

Artykuł
Dzień Strażaka jest w dniu wspomnienia św. Floriana
Fot. Flickr/Kancelaria Premiera

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego, nadał stopnie generalskie czterem oficerom Państwowej Straży Pożarnej.

Do stopnia nadbrygadiera Państwowej Straży Pożarnej awansowani zostali:

st. bryg. Mariusz Feltynowski, Rektor-Komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie;

st. bryg. Dariusz Matczak, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej;

st. bryg. Jarosław Nowosielski, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej;

st. bryg. Arkadiusz Przybyła, Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Międzynarodowy Dzień Strażaka jest obchodzony 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim świętego Floriana. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę zmarłych w czasie pracy strażaków 2 grudnia 1998 roku.

Po konsultacji z krajowymi i międzynarodowymi strażakami ustalono termin na dzień wspominania św. Floriana, patrona strażaków.

Św. Florian był dowódcą armii cesarskiej. Cnota męstwa i wielkiego posłuszeństwa w głoszeniu i obronie prawdy doprowadziła go do męczeńskiej śmierci 4 maja 304 r. Po prawie tysiącu lat od męczeńskiej śmierci, 27 października 1184 roku, sprowadzono jego szczątki do Krakowa. Właśnie wtedy okazało się, że święty chroni od ognia. Kiedy Kraków ogarnął pożar, kościół św. Floriana pozostał nietknięty.

Źródło: prezydent.pl, portal TVRepublika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy