Zerwane dachy, połamane drzewa. Ponad 1200 interwencji strażaków

Artykuł
Wiele drzewnie wytrzymało wczorajszej wichury
Fot. PAP/Mateusz Marek

Ponad 1200 razy interweniowali strażacy w niedzielę w całym kraju w związku z przechodzącymi nad Polską burzami i silnym wiatrem. Najwięcej - blisko 800 - interwencji dotyczyło usuwania przewróconych drzew i połamanych gałęzi; ponad 360 miało związek z lokalnymi podtopieniami dróg i posesji.

Mł. bryg. Karol Kierzkowski z PSP poinformował, żenajwięcej interwencji odnotowano w województwie dolnośląskim (170), wielkopolskim (138), podkarpackim (131), mazowieckim (127), lubelskim (118), kujawsko-pomorskim (93), warmińsko-mazurskim (79), śląskim (70) oraz małopolskim (68).

Największe szkody w Lubelskiem wichura wyrządziła w miejscowości Tereszpol Zygmunty, w powiecie biłgorajskim, gdzie uszkodzone lub zerwane zostały dachy na trzech budynkach mieszkalnych i siedmiu budynkach gospodarczych, wiatr uszkodził także ogrodzenia posesji, zaparkowane samochody oraz połamał drzewa.

Dom do rozbiórki

– Dwa budynki mieszkalne mają naruszone pokrycia dachowe a jeden najprawdopodobniej będzie kwalifikowany do rozbiórki. Rodziny ze zniszczonych domów zostały ewakuowane, a teren zabezpieczony – poinformowała rzecznik wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka w komunikacie prasowym. W gminie Tereszpol trwa usuwanie skutków przejścia nawałnicy oraz szacowanie strat.

W Lubelskiem wichura uszkodziła też kilka dachów na budynkach w miejscowości Wólka Wieprzycka w powiecie zamojskim. Ponad połowa interwencji strażaków dotyczyła wiatrołomów – połamanych gałęzi i konarów drzew – które usuwano z dróg i ciągów komunikacyjnych.

Synoptycy ostrzegają

Na Mazowszu do godz. 20 strażacy interweniowali 60 razy w związku z silnym wiatrem oraz opadami deszczu. – Działania polegały na usuwaniu połamanych gałęzi oraz przewróconych drzew. Lokalnie wystąpiły podtopienia dróg i budynków – poinformował Kierzkowski.

W woj. warmińsko-mazurskim strażacy interweniowali ponad 50 razy w związku z połamanymi gałęziami drzew, czy konarami, które blokowały drogi, pompowali także wodę z kilku zalanych piwnic i garaży. Ratownicy MOPR kilkanaście razy pomagali żeglarzom, których zawodził sprzęt i umiejętności.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał po południu alerty o silnym wietrze dla większości kraju. Synoptycy ostrzegają też przed intensywnymi opadami deszczu, burzami i śniegiem.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy