Związek Żołnierzy AK interweniuje w sprawie Białorusi. „Haniebne słowa prokuratora”

Artykuł
Żołnierze AK walczyli z dwoma totalitaryzmami: sowiecką Rosją i nazistowskimi Niemcami
Fot. domena publiczna

Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wydało oświadczenie w sprawie „haniebnych słów prokuratora generalnego Białorusi”.

Białoruska prokuratura poinformowała, że zwróci się Polski i Litwy z prośbą o pomoc prawną w „czynnościach procesowych w ramach sprawy karnej o ludobójstwie”, którą wszczęto w Mińsku. Andrej Szwed, prokurator generalny Białorusi, poinformował, że przygotowywane są dokumenty w tej sprawie. – Ustanowiliśmy, że są jeszcze żyjący nazistowscy zbrodniarze wojenni, którzy byli na listach i byli członkami w zbrodniczych batalionach. Chodzi tu przede wszystkim o litewskie bataliony SS i polską Armię Krajową – mówił.

Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wyraziło „stanowczy protest przeciwko słowom prokuratora generalnego Białorusi Andreja Szweda, który – w swoim dokumencie dotyczącym śledztwa w ramach sprawy karnej w kwestii »ludobójstwa narodu białoruskiego« w okresie II wojny światowej – oskarżył o ludobójstwo Armię Krajową i zaliczył ją do formacji nazistowskich. Jesteśmy wstrząśnięci i nie ma naszej zgody na taką obelgę. Żołnierze Armii Krajowej do końca II wojny światowej walczyli z dwoma totalitaryzmami – sowiecką Rosją i nazistowskimi Niemcami”.

„Głęboko niepokoją nas także doniesienia, że białoruskie władze zapowiadają przeprowadzenie „działania śledczego" wobec weteranów AK. Stwierdzenie to przypomina najgorsze czasy lat okupacji niemieckiej i sowieckiej na terenach Rzeczypospolitej Polskiej, o której wolność walczyliśmy, co było naszym prawem i obowiązkiem. Dziś, jako weterani, możemy tylko krzyczeć o sprawiedliwość i prawdę” – czytamy w oświadczeniu.

Związek zauważa, że, „słowa prok. Szweda, mówiącego, że »mamy informacje o jeszcze żyjących przestępcach nazistowskich, którzy uczestniczyli w działalności batalionów karnych. W pierwszej kolejności litewskich batalionów SS i Armii Krajowej« są niedopuszczalne, ponieważ przeczą faktom i uderzają w dobre imię bohaterskich żołnierzy AK walczących o wolność Polski, także przeciwko formacjom SS”.

„Armia Krajowa, powołana 14 lutego 1942 roku, była kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej, formowanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już od 1939 roku. W swoich szeregach skupiała około 400 000 osób. Była to największa podziemna armia w okupowanej Europie. Armia Krajowa była ochotniczym wojskiem Polskiego Państwa Podziemnego – fenomenem na skalę światową. Była częścią Polskich Sił Zbrojnych i aliantem koalicji antyniemieckiej w II wojnie światowej. Nadrzędnym celem AK było przygotowanie i wywołanie ogólnopolskiego powstania przeciwko niemieckiemu, nazistowskiemu okupantowi” – przypomniano w oświadczeniu.

Źródło: armiakrajowa.org.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy