Żołnierze podejrzani o korupcję. Żandarmeria Wojskowa zatrzymała 10 osób

Artykuł
Zatrzymanym grożą kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat
Fot. PAP/Leszek Szymański

Żołnierze Żandarmerii Wojskowej w Krakowie zatrzymali 10 żołnierzy podejrzanych o dokonanie przestępstw korupcyjnych w Siłach Zbrojnych RP – poinformował rzecznik Komendanta Głównego ŻW ppłk Artur Karpienko. Zatrzymani mieli wręczać łapówki za skierowanie ich m.in. na misję do Kosowa.

Jak podał w informacji ppłk Karpienko, w dniach 28-29 lipca 2021 roku żandarmi, na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie, Wydziału do spraw Wojskowych, zatrzymali 10 żołnierzy podejrzanych o wręczanie korzyści majątkowych w zamian za skierowanie ich na misję wojskową do Kosowa oraz na kursy podoficerskie - chodzi o czyn z art. 229 paragraf 1 Kodeksu karnego, za który grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

– Obecnie trwają czynności procesowe z zatrzymanymi żołnierzami. Po ich zakończeniu prokurator podejmie decyzję w zakresie środków zapobiegawczych. Sprawa jest rozwojowa – podkreślił rzecznik prasowy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej.

Dodał jednocześnie, że zgodnie z art. 229 paragraf 6 Kodeksu karnego, nie podlega karze sprawca przestępstwa, który udzielił korzyści majątkowej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę, a osoba udzielająca korzyści lub ich obietnicy, zawiadomiła o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawniła wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ się o nich dowiedział.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy