Zmarł żołnierz AK kpt. Michał Maciaszek, ps. Łysy. Miał 95 lat

Artykuł
Kpt. Maciaszek walczył w powstaniu warszawskim w II Obwodzie AK Warszawa Żoliborz
Fot. Twitter/Narodowe Siły Zbrojne

W Słupsku w wieku 95 lat zmarł kpt. Michał Maciaszek ps. Łysy, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej i więzień trzech niemieckich obozów koncentracyjnych – poinformował Związek Żołnierzy NSZ. Pogrzeb odbędzie się w piątek na słupskim starym cmentarzu komunalnym.

Michał Maciaszek w czasie II wojny światowej brał udział w walce podziemnej z niemieckim okupantem w szeregach Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej. Od lutego 1940 do marca 1942 roku służył w Szarych Szeregach. Brał udział w akcjach małego sabotażu, kolportażu podziemnej prasy i akcjach zbrojnych Okręgu Warszawskiego. Podczas jednaj z akcji został przestrzelony w nogę.

Walczył w powstaniu warszawskim w II Obwodzie AK Warszawa Żoliborz Rejon I „Żaglowiec”. Od sierpnia 1944 do kwietnia 1945 roku był więziony w niemieckich obozach koncentracyjnych. Po wyzwoleniu obozu wrócił do kraju. Od czerwca 1945 do kwietnia 1947 roku kontynuował walkę o niepodległość Polski w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Warszawskiego. Brał udział w rozbijaniu więzień i akcjach likwidacyjnych.

Kpt. Michał Maciaszek został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i wieloma innymi.

Źródło: Narodowe Siły Zbrojne

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy