Złożono już ponad połowę możliwych wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Artykuł
Złożono już wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy obejmujące ponad 355 tys. dzieci
Fot. PAP/Rafał Guz

Rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy obejmujące ponad 355 tys. dzieci – poinformowało PAP Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Z szacunków resortu wynika, że w tym roku świadczeniem objętych będzie ok. 615 tys. maluchów.

Nowe świadczenie w łącznej wysokości 12 tys. zł jest przyznawane na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Rodzice i opiekunowie mogą sami wybrać, czy chcą, by świadczenie było wypłacane po 500 zł przez dwa lata, czy po 1 tys. zł przez rok. Najczęściej decydują się na tę drugą opcję.

Resort rodziny poinformował PAP, że rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski o świadczenie dla 355,6 tys. dzieci. Z szacunków MRiPS wynika, że w tym roku świadczeniem objętych będzie ok. 615 tys. maluchów.

Czytaj: Maląg: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy cieszy się ogromnym zainteresowaniem

Wniosek o RKO najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy świadczenie będzie przysługiwało w pełnej wysokości od miesiąca, w którym dziecko skończy rok.

Jeśli dziecko skończyło już pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku.

Wnioski o RKO można składać wyłącznie online – za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy