Zbiórka na odnowę kwatery „Zośki”. Potrzeba 50 tys. zł

Artykuł
Prostota krzyży jest urzekająca, ale krzyże trzeba wymieniać ze względu na nietrwałość materiału
zrzutka.pl

Kwatera Batalionu Armii Krajowej „Zośka” to zdaniem wielu najpiękniejsza kwatera żołnierska na Powązkach Wojskowych. Jest pełnym symboliki świadectwem wielkiej ofiary warszawskiej młodzieży, która nie zawahała się oddać życia w walce o Niepodległą Polskę.

Harcerski Batalion znany z działań w konspiracji i heroicznej przez Wolę, Starówkę po Czerniaków, poniósł olbrzymie straty – zginęło 453 jego żołnierzy. Na kwaterze na Powązkach pod stu dwudziestoma brzozowymi krzyżami leży 212 z nich. Piękno i prostota brzozowych krzyży jest urzekająca, ale wiąże się z obowiązkami: krzyże trzeba wymieniać ze względu na nietrwałość materiału.

Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol” od ponad 30 lat sprawuje pieczę nad kwaterą, prowadzi kwesty, które służą m. in. pokryciu kosztów utrzymania kwatery, w tym jej remontów. Niestety od zeszłego roku, w związku z pandemią koronawirusa, zbieranie funduszy w formie kwesty na cmentarzu stało się utrudnione, a czasami niemożliwe. Zakazy, zamknięcie cmentarzy, mała liczba osób odwiedzających i kwestujących, konieczność zachowania dystansu społecznego, to wszystko sprawiało w 2020 r. i będzie sprawiać w 2021 r. problemy. A właśnie w 2021 r. konieczne będzie dokonanie okresowej wymiany krzyży oraz przeprowadzenie prac ziemnych, kamieniarskich oraz wymiana trawy. W trakcie pandemii zbiórka jest więc realizowana on-line na stronie: https://zrzutka.pl/fzvc54.

Zadaniem naszym – następnego pokolenia – jest przekazać kolejnemu pamięć o Bohaterach, którzy leżą pod brzozowymi krzyżami.

Źródło: Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol”, zrzutka.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy