Zażądali spłaty rzekomego długu. Grozili, że porwą dziecko

Artykuł
Trzech mężczyzn żądało od pokrzywdzonego kilkudziesięciu tys. zł
Fot. CBŚP

Trzy osoby usłyszały w Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i usiłowania wymuszenia rozbójniczego. Podejrzani mieli żądać od pokrzywdzonego spłaty kilkudziesięciu tysięcy złotych fikcyjnego długu pod groźbą m.in. porwania dziecka i spalenia domu.

Sprawa zaczęła się, gdy trzech mężczyzn zażądało od pokrzywdzonego kilkudziesięciu tys. zł zwrotu rzekomego długu, grożąc przy tym uprowadzeniem dziecka oraz spaleniem firmy członkowi jego rodziny w przypadku odmowy spłaty. Mimo że pokrzywdzony nie miał zobowiązania finansowego, to groźby spowodowały zagrożenie.

Policjanci natychmiast rozpoczęli działania wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Gorzowie Wlkp. Priorytetem dla policjantów i prokuratorów było bezpieczeństwo pokrzywdzonego i jego rodziny, bardzo ważne było również ustalenie i zatrzymanie podejrzanych. Przesłuchano świadków, zabezpieczono nagrania z monitoringów. Działania były prowadzone w wielu województwach. Do akcji wkroczyli także policjanci z Zarządu w Warszawie, Gdańsku, Lublinie, Rzeszowie oraz z Zarządu III CBŚP.

Zorganizowana grupa przestępcza

Funkcjonariusze jednocześnie weryfikowali informacje mogące doprowadzić do zatrzymania sprawców. Ustalono, że w sprawę może być zamieszanych kilka osób.

Uderzenie nastąpiło w tym samym momencie w kilku miejscach Polski – w Warszawie, Gdyni i w woj. lubuskim. Działania zostały przeprowadzone przez policjantów CBŚP, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” i Samodzielnego Pododdziału Kontretrrorystycznego Policji w Warszawie. Trzy osoby zostały zatrzymane.

W sprawie jest czterech podejrzanych, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz usiłowania wymuszenia rozbójniczego. Czyny te zagrożone są karą pozbawienia wolności do 15 lat. Wobec trzech podejrzanych gorzowski sąd, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Źródło: CBŚP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy