Zatrzymanie kibiców Lazio w Warszawie urasta do rangi sporu dyplomatycznego. Włoscy politycy protestuje

Artykuł
Youtube

Około 70 osób uczestniczyło w sobotę w pikiecie przed ambasadą RP w Rzymie, zorganizowanej w obronie kibiców klubu Lazio, zatrzymanych w czwartek w Warszawie przed meczem Ligi Europejskiej z Legią. Według włoskich mediów narasta polemika ws. aresztowanych.

Prawie dwugodzinny wiec przed polską ambasadą miał spokojny przebieg - poinformowali przedstawiciele placówki dyplomatycznej w Wiecznym Mieście.

Przed ambasadą w dzielnicy Parioli zgromadzili się kibice Lazio oraz rodziny zatrzymanych w Polsce. Domagali się ich uwolnienia. W rękach trzymali świeczki.

Gmachu ambasady pilnowała policja.

Według najnowszych informacji, uzyskanych przez agencję Ansa w ambasadzie włoskiej w Warszawie, spośród około 150 kibiców rzymskiego klubu zatrzymanych w czwartek za chuligańskie zachowania wobec 12 z nich przedłużono areszt. Czekają oni na postępowanie sądowe.

17 innych Włochów ma zostać osądzonych w trybie pilnym w najbliższych godzinach.

Pozostali wyszli na wolność otrzymawszy kary pieniężne.

Włoskie media informują, że wybuchła gorąca polemika wokół sprawy zatrzymania kibiców w Polsce. Głos zabrała szefowa dyplomacji Emma Bonino, która wyjaśniła, że śledzi rozwój wydarzeń w Warszawie. Nie wykluczyła też, że niektórzy kibice muszą liczyć się z pozbawieniem wolności z powodu powagi czynów, jakie popełnili. Jednocześnie minister spraw zagranicznych zapewniła, że włoska ambasada w Polsce została upoważniona do podjęcia działań, aby doprowadzić do natychmiastowego uwolnienia wszystkich tych zatrzymanych fanów Lazio, na których nie ciąży odpowiedzialność za czyny karalne.

Bonino poinformowała, że do kilku warszawskich komisariatów udali się pracownicy włoskiej ambasady, by interweniować w sprawie rzymian i zapoznać się z ich sytuacją prawną.

Ansa zauważa, że wydarzenia te zaczynają mieć znamiona kwestii politycznej i sporu dyplomatycznego. W parlamencie w Rzymie małe prawicowe ugrupowanie Bracia Włoch złożyło interpelację dotyczącą kibiców i zażądało informacji włoskiego rządu na ten temat. Politycy ci domagają się, by gabinet Enrico Letty wyjaśnił, na jakiej podstawie przedłuża się czas przetrzymywania włoskich obywateli w Polsce. Ich zdaniem doszło do naruszenia prawa międzynarodowego.

Szef wydziału sportu w zarządzie Rzymu Luca Pancalli wyraził nadzieję, że problem kibiców klubu zostanie jak najszybciej rozwiązany.

W mediach występują oburzeni kibice Lazio przypominając, że zatrzymani w Wiecznym Mieście za wybryki i wandalizm we wrześniu fani Legii nie zostali na tak długo pozbawieni wolności.

Do kontrowersji tych doszło tuż przed czwartkową wizytą premiera Enrico Letty w Warszawie.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy