Żaryn: Operacja hybrydowa prowadzona rękami Łukaszenki trwa

Artykuł
Trwa budowa zapory chroniącej granicę polsko-białoruską
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Obrzucanie kamieniami, ataki na polską linię graniczną, ciągłe destabilizowanie granicy. Operacja hybrydowa prowadzona rękami Łukaszenki trwa - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

- Obrzucanie kamieniami, ataki na polską linię graniczną, ciągłe destabilizowanie granicy – operacja hybrydowa prowadzona rękami Łukaszenki trwa. Działania służb białoruskich wpisują się w agresywną politykę Rosji przeciwko NATO - napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

ZOBACZ: Podstawowe zwroty polsko-ukraińskie

Swoim wpisem odniósł się do informacji przekazanej przez Straż Graniczną, która podała, że w ciągu ostatniej doby na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 55 osób - obywatele Iraku, Turkmenistanu, Kongo, Egiptu, Syrii.

- Za pomocnictwo zatrzymano aż 6 os. - poinformowała Straż Graniczna.

- Na odcinku Placówki Straży Granicznej Czeremcha grupa cudzoziemców oraz służby białoruskie rzucali kamieniami w patrole polskie, zatrzymano pięciu cudzoziemców - obywateli Iraku - podała SG.

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Wcześniej na tym terenie od 2 września do 30 listopada 2021 r. obowiązywał stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Trwa budowa zapory chroniącej granicę. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy