Zabytkowy dzwon z XVII w. wróci do polskiej parafii. Dla niemieckiego proboszcza to oczywiste

Artykuł
Zabytkowy dzwon wróci do macierzystej parafii (zdj. ilustracyjne)
Canva

Zabytkowy dzwon, skonfiskowany przez Niemców w czasach II wojny światowej wróci do kościoła w Radoszowach. Jak informuje katolicki tygodnik „Neues Ruhrwort”, niemiecka parafia, która po wojnie weszła w posiadanie zabytku, postanowiła go zwrócić prawowitym właścicielom.

Pochodzący z 1616 r. dzwon z brązu został skonfiskowany w czasie II wojny światowej na cele zbrojeniowe. Jak przypomina z kolei Deutsche Welle, między 1939 a 1945 rokiem skonfiskowano w tym celu ok. 100 tys. dzwonów, z których większość została przetopiona. Na szczęście nie dotyczy to dzwonu z Radoszów.

XVII-wieczny zabytek trafił na „cmentarzysko dzwonów”, skąd następnie został pozyskany przez parafię pod wezwaniem św. Urbana w Gelsenkirchen.

Czytaj: Premier dla niemieckiego dpa: Polska została bardzo źle potraktowana, nie otrzymując reparacji

- Po raz pierwszy usłyszałem teraz o tym dzwonie. Wcześniej nie zwróciłem na niego uwagi. I szczerze mówiąc, nie podejrzewałbym, że tak stary dzwon znajduje się w kościele zbudowanym w 1954 roku – mówi proboszcz parafii w Gelsenkirchen Markus Pottbaecker, cytowany przez „Neues Ruhrwort”. Jak zaznaczył, powrót zabytku do macierzystej parafii jest sprawą oczywistą. - Rada kościelna natychmiast poparła mój pomysł – zaznaczył proboszcz i dodał, że już napisał w tej sprawie do parafii w Radoszowach.

Proboszcz parafii pod wezwaniem św. Jadwigi w Radoszowach, ks. Grzegorz Sonnek, trzy dni temu otrzymał list z Niemiec. – Byliśmy zaskoczeni – powiedział w rozmowie z DW. – Najstarsi mieszkańcy miejscowości wiedzieli, że dwa z trzech dzwonów wywieziono w czasie wojny, ale dokąd i czy przetrwały – nikt nie miał pojęcia. Teraz cieszymy się, że jeden z nich wróci do parafii – dodaje.

Jak przypomina Deutsche Welle, nie jest to pierwsza tego typu akcja zwrotu. Jesienią ubiegłego roku diecezja Rottenburg-Stuttgart na południu Niemiec ogłosiła, że zwraca dzwony, które w czasach Trzeciej Rzeszy skradziono prawowitym właścicielom, a po zakończeniu wojny trafiły do Wirtembergii. Dotyczy to 54 dzwonów w ponad 40 katolickich parafiach.

Źródło: dw.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy