Premier dla niemieckiego dpa: Polska została bardzo źle potraktowana, nie otrzymując reparacji

Artykuł
Premier Mateusz Morawiecki
Fot. PAP/EPA/JOHN MACDOUGALL / POOL

Premier Morawiecki dał wywiad dla niemieckiej agencji dpa, w którym poruszony został m.in. temat reparacji wojennych dla Polski.

(...) ważną kwestią w stosunkach polsko-niemieckich w ciągu ostatnich kilku lat były reparacje za szkody wyrządzone przez Niemcy w Polsce podczas II wojny światowej. Czy sprawa jest już poza dyskusją? - zapytała dpa.

Nie, ta sprawa nie jest poza dyskusją, ponieważ Polska została bardzo źle potraktowana, nie otrzymując reparacji - mówił premier - Tworzymy Instytut Strat Wojennych imienia Jana Karskiego. Podpisałem tę decyzję w poniedziałek. Ten instytut zinstytucjonalizuje nasze wysiłki, by przeanalizować wszystkie straty, ale także by przeanalizować podejście, które zamierzamy przyjąć w sprawie reparacji.

Sejmowa komisja ds. reparacji została poproszona o uzupełnienie raportu o dodatkowe informacje. Komisja zamknie go do lutego i przedstawi go opinii publicznej w późniejszym terminie - poinformował w wywiadzie premier.

Decyzja o tym, co, kiedy i jak zrobić z tym raportem, nie została jeszcze podjęta. Ale przygotowujemy wszystko, co jest potrzebne do zaprezentowania tego raportu światu - mówił szef polskiego rządu.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy