Wystawa zdjęć Juliena Bryana, który uwiecznił pierwsze dni II wojny światowej w Warszawie

Artykuł
Fot. AIPN

W Kijowie otwarto wystawę fotografii Juliena Bryana, zorganizowaną przez IPN i ambasadę RP przy wsparciu kijowskich władz, z jego pobytów na sowieckiej Ukrainie. Bryan to amerykański dokumentalista, który m.in. uwiecznił pierwsze dni II wojny światowej w Warszawie.

W otwarciu ekspozycji udział wzięli: ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki, dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk oraz reprezentantka władz Kijowa. Wydarzenie zgromadziło licznych przedstawicieli świata dyplomacji i nauki. Na uroczystość przybyli ambasadorzy i dyplomaci, m.in. z ambasad Francji, Słowenii, Kazachstanu, Wietnamu i Uzbekistanu, a także prof. Ołeksandr Łysenko i prof. Jurij Szapował z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy oraz Andrij Kohut, dyrektor Wydzielonego Archiwum Państwowego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Katerina Burduwalis, dyrektor Państwowego Archiwum Obwodowego w Chmielnickim.

Dwujęzyczna, ukraińsko-angielska, wystawa prezentuje zdjęcia Bryana z Polski i Ukrainy z lat 1930–1958, a także sylwetkę ich autora i jego związki z oboma krajami.

Kolekcja fotografii z podróży do Związku Sowieckiego, będąca podstawą części ekspozycji, pozostaje w dyspozycji syna fotografa Samuela Bryana. Archiwum IPN, jako jedyna instytucja na świecie, dysponuje kopiami tych wyjątkowych zdjęć. Wystawę można zobaczyć na stronie IPN.

Julien Bryan, amerykański filmowiec i fotograf, znany jest przede wszystkim ze zdjęć dokumentujących obronę Warszawy podczas niemieckiego oblężenia miasta we wrześniu 1939 r. Jednak zdjęcia te to tylko fragment dorobku fotografa, który w czasie swojej czterdziestoletniej kariery odwiedził kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach. W latach 30. XX wieku Bryan zbierał materiały na potrzeby ilustrowanych slajdami prelekcji. W 1946 sprawdzał, jak UNRRA pomaga obu krajom w odbudowie ze zniszczeń wojennych. W drugiej połowie lat 50. szukał miejsc i ludzi poznanych w czasie wcześniejszych wizyt. Jego zdjęcia z Ukrainy pokazują życie codzienne, propagandę oraz skalę pomocy UNRRA dla tego kraju, natomiast fotografie z Polski prezentują los mieszkańców Warszawy w czasie niemieckiego oblężenia miasta we wrześniu 1939 r.

Wystawa składa się z dwóch części, które eksponowane będą w Kijowie od 21 września do 31 października 2021 r.

Źródło: IPN

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy