Wyjątkowa wystawa w Zachęcie już od 18 stycznia

Artykuł
Zdjęcie ilustracyjne.
Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki ogłasza trzy wyjątkowe projekty na pierwszą połowę 2021 roku.

Rzeźba w poszukiwaniu miejsca

18 stycznia–21 marca

Wystawa Rzeźba w poszukiwaniu miejsca ma zostać otwarta już 18 stycznia. Ekspozycja wypełni nie tylko siedem sal wystawowych, ale także hol, klatkę schodową i ściany zewnętrzne galerii. Projekt przedstawia zjawiska z ostatnich 60 lat polskiej rzeźby i blisko 100 nazwisk najbardziej uznanych polskich twórców.

Rhizopolis

29 stycznia-9 maja

Na koniec stycznia planowane jest otwarcie projektu Joanny Rajkowskiej zrealizowanego dla Zachęty. Projekt Joanny Rajkowskiej Rhizopolis przedstawia podziemne miasto -schron po katastrofie kończącej epokę człowieka.

Zimna rewolucja. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948–1959

23 kwietnia–1 sierpnia 2021

Wiosną odbędzie się wystawa zatytułowana Zimna rewolucja, która przedstawi prace blisko 100 wybitnych artystów, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Aliny Szapocznikow, Katarzyny Kozyry, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora czy Xawerego Dunikowskiego. Obszerna prezentacja zawiera ponad 400 prac z sześciu krajów dawnego bloku wschodniego i ma na celu zerwać ze stereotypowym postrzeganiem sztuki socrealizmu. Rzuci ona nowe światło na rzeczywistość wielkich przemian społecznych, jakie dokonały się w latach 50. w tej części Europy.

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji z Grantu Wyszehradzkiego w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Źródło: Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy