„Wychowawcy ofiarnie szli razem z dziećmi”. Dziś Marsz Pamięci

Artykuł
Marsz rozpocznie się dziś o godz. 18
Fot. Flickr/Marcin Świdziński

– Tegoroczny Marsz poświęcamy nauczycielom. W ekstremalnych warunkach getta nie stracili wiary w wartość edukacji i wzorców moralnych, które starali się przekazać uczniom. Do ostatnich dni przed wywózką towarzyszyli swoim podopiecznym w nauce czytania i pisania czy przygotowaniach do matury. Wielu z nich poszło wraz z uczniami na Umschlagplatz – o bohaterach Marszu Pamięci 22 Lipca mówi dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, Monika Krawczyk. Marsz rozpocznie się o godz. 18 pod pomnikiem Umschlagplatz przy ul. Stawki 10.

Po raz dziesiąty w Marszu Pamięci 22 Lipca będziemy wspominać 300 tys. żydowskich mieszkańców Warszawy, którzy w lecie 1942 r. zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince.

Uczestnicy przejdą symboliczną trasę „od śmierci do życia”. Rozpocznie się ona pod pomnikiem Umschlagplatz, a zakończy przy ul. Stare Nalewki, gdzie stanie specjalnie przygotowana na to wydarzenie instalacja artystyczna „Ławki” zaprojektowana przez architekta Jakuba Szczęsnego, którą będzie można oglądać do 31 sierpnia br.

Żydowski Instytut Historyczny przygotował także na tę okazję audiobook Dziennika Abrahama Lewina. W nagraniu wyreżyserowanym przez Agnieszkę Olsten usłyszymy aktora Jerzego Radziwiłowicza.

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy