Wulkan Cumbre Vieja nie prędko ucichnie. Na stoku pojawiło się nowe źródło lawy

Artykuł
Erupcja Cumbre Vieja
Fot. PAP/EPA/ANGEL MEDINA

W aktywnym od września wulkanie Cumbre Vieja pojawiła się nowa szczelina, z której intensywnie wydostaje się lawa - poinformował Instytut Wulkanologii Wysp Kanaryjskich. Zdaniem naukowców świadczy to o tym, że scenariusz szybkiego uspokojenia Cumbre Vieja jest obecnie mało realny.

Pracujący na La Palmie wulkanolodzy potwierdzili, że w ostatnich godzinach zwiększyło się drastycznie wydzielanie lawy przez Cumbre Vieja. Zastrzegają jednak, że pojawienie się nowego strumienia roztopionych skał nie stanowi jeszcze zagrożenia dla lokalnych populacji.

Eksperci szacują, że w ciągu ostatniej doby lawa zajęła ponad 50 hektarów terenów na La Palmie, a łączna powierzchnia zdewastowanego terenu to blisko 740 hektarów.

Tymczasem lokalne władze, powołując się na zdjęcia satelitarne, twierdzą, że do piątkowego wieczora wulkaniczna magma zniszczyła na La Palmie ponad 1800 budynków. Zapowiedziały też, że wraz z nasilająca się erupcją wulkanu w najbliższych godzinach należy spodziewać się pogorszenia jakości powietrza na wyspie.

Źródło: rmf24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy