Lawa na La Palmie uwięziła zwierzęta. Drony dostarczają im wodę i żywność

Artykuł
Dzięki dronom odcięte przez lawę psy w Todoque mają zapewnioną wodę
Fot. PAP/EPA/Miguel Calero

– Dwie firmy zakontraktowane przez lokalny rząd La Palmy na Wyspach Kanaryjskich dostarczają dronami wodę i żywność psom uwięzionym wśród lawy płynącej z wulkanu Cumbre Vieja na tej wyspie – poinformowała regionalna minister ds. bezpieczeństwa i sytuacji alarmowych, Nieves Rosa Arroyo.

Psy są otoczone lawa i nie mają możliwości ucieczki. Wiele chartów, znajdują się w wysoko położonej strefie miejscowości Todoque na południu wyspy, miejscu zwanym Isla Bonita (Piękna Wyspa). Nie można ich stamtąd zabrać. Temperatura lawy w tamtym miejscu przekracza 1 tys. st. C.

– Dzięki dronom odcięte przez lawę psy w Todoque mają zapewnioną wodę, żywność i zdalną opiekę weterynaryjną – podkreśliła Rosa Arroyo. Drony przekazują technikom, naukowcom i ludności potrzebne informacje w czasie rzeczywistym. „Wcześniej to nie było możliwe – podkreślił. – To skok technologiczny; widzimy, którędy płynie lawa, identyfikujemy obszary odcięte, odizolowane. Wprawdzie nic nie można zrobić przeciwko lawie, nie możemy uniknąć zniszczenia domów, ale jest możliwe ewakuowanie ludności i ratowanie zwierząt” – mówiła.

Źródło: wnp.pl / PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy