„Wolne głosy zagranica". Wiech: Czarnobyl nie może przyczyniać się do braku rozwoju energetyki jądrowej

Według Jakuba Wiecha nie powinno być obaw związanych z wyczerpaniem zasobów uranu
Fot. pixabay/Wendelin_Jacober

Gościem programu był Jakub Wiech. Zapraszamy do zapoznania się z rozmową.

Jakub Wiech przypomniał o katastrofie w Czarnobylu, która miała miejsce 26 kwietnia 1986 r. Dodał, że na samym początku była ona trzymana w tajemnicy.

- W Czarnobylu doszło do dwóch wybuchów wodoru. To największa katastrofa jądrowa w historii. Ta sprawa była trzymana w tajemnicy, dopiero czujniki w Szwecji wykryły promieniowanie - przypomniał.

- Nie znamy dokładnej liczby zgonów. Jednak strefa wykluczenia w Czarnobylu trwa do dzisiaj. Nadal nie można tam mieszkać, jednak niektóre osoby tam żyją od dawna bo promieniowanie nie wychodzi ponad skalę. Pojawiają się też w tamtym miejscu turyści - powiedział.

Jakub Wiech zaznaczył, że katastrofa w Czarnobylu nie powinna wpływać na decyzje dotyczące rozwoju energetyki.

- Przed tą katastrofą nie było badań przesiewowych na nowotwory. Trudno odnieść się jak duży wpływ miało promieniowanie na osoby w tamtym obszarze - zaznaczył.

- Czarnobyl nie powinien być przyczyną braku rozwoju energetyki jądrowej. Wyciągnęliśmy wnioski z tej sytuacji i katastrofy. Zostało zbadane to, co tam zaszło i wyciągnięto wnioski - powiedział Wiech.

- Ten scenariusz nie może się już powtórzyć - dodał.

Według Jakuba Wiecha obawy związane z wyczerpaniem zasobów uranu są bezpodstawne.

- Posiadamy szerokie możliwości pozyskiwania uranu z kopalń i mórz. Mamy coraz dalej idące oszczędności na paliwie elektrojądrowym - powiedział.

- Nie obawiałbym się tego, że uran się skończy. Mamy tego paliwa jeszcze bardzo dużo - dodał Wiech .

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy