„Wolne głosy”. Król: Polska musi odzyskać suwerenność informacyjną

Marek Król
Fot.: TV Republika

Gościem Adriana Stankowskiego byli redaktorzy Marek Król oraz Grzegorz Osiecki. Tematem rozmowy była m.in. nowelizacja ustawy medialnej oraz powrót Donalda Tuska do polskiej polityki.

Zdaniem Marka Króla, poprawka do ustawy medialnej potrzebna jest, aby państwo polskie odzyskało suwerenność informacyjną. Publicysta zwrócił uwagę, że Niemcy nie tolerują obcych mediów w swoim kraju, co ma swoje odzwierciedlenie w ustawodawstwie. Podobnie rzecz ma się w Stanach Zjednoczonych.

Redaktor Osiecki zastanawia się z kolei, co jest celem zaproponowanego przez Marksa Suskiego pomysłu. Uważa bowiem, że z nowelizacji nie będzie żadnych korzyści. Publicysta zwrócił uwagę na konflikt ze Stanami Zjednoczonymi, który projekt wywołał.

Następnym tematem rozmowy był sondaż, w którym Polacy wybrali najbardziej wpływowych polityków w kraju.

Zdaniem Osieckiego, powrót Tuska był wyczekiwany przez opozycję, ponieważ były premier ma reputację kogoś, kto potrafił wygrywać z PiS. Publicysta zwrócił też uwagę na istotny wzrost pozycji Mateusza Morawieckiego. Urlop Tuska we Włoszech według dziennikarza pokazuje brak jego determinacji, a także brak większych nadziei co do możliwości Platformy Obywatelskiej.

Jak powiedział Król, aktywność Morawieckiego musiała przełożyć się na wzrost jego popularności w kraju. Premier cieszy się niewątpliwym poparciem ze strony Jarosława Kaczyńskiego. Powrót Donalda Tuska, według Króla, nie wzmocni poważnie opozycji, gdyż nie oferuje nic oprócz medialnego zamieszania. Sytuacji sprzed 2015 roku nie da się już odtworzyć, gdyż polskie społeczeństwo się zmieniło.

Marek Król zauważył, że PiS powinien zacząć ubiegać się także o elektorat wielkomiejski, gdyż głosy wsi i mniejszych miejscowości mogą nie wystarczyć w przyszłych wyborach. Mimo to, elektorat z prowincji jest bardzo wierny, w przeciwieństwie do miejskiego.

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy